Zlato (oz) / USD
1 971,05
0,24 %
Zlato (oz) / CZK
44 061,43
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,15 %
USD / CZK
22,35
0,25 %
Zlato
Cena zlata poprvé od roku 2011 vystoupila nad 1800 USD za unci

Cena zlata k okamžitému dodání dnes poprvé od listopadu 2011 překonala psychologicky důležitou hranici 1800 USD (42.800 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Zájem o zlato podporuje zejména pokračující růst počtu případů nákazy novým koronavirem ve světě, kov ale těží i z toho, že investoři jej považují za bezpečné útočiště v období nejistoty.

Příčinou současného vývoje na trhu se zlatem je velmi nestabilní ekonomické a politické prostředí globálního charakteru. Foto: iStock

V úterý cena kovu vystoupila až na 1796,93 USD za unci, nejvýše od listopadu 2011. Dnes pokračuje v mírném růstu a na krátkou dobu stoupla až na 1800,18 USD, uvedla agentura Reuters. Cena termínového kontraktu na zlato je nad 1800 USD už delší dobu.

Od začátku roku cena zlata vyjádřená v amerických dolarech vzrostla už o více než 18 procent. Kov těží i ze snižování úroků a dalších stimulačních opatření, kterými se centrální banky snaží pomoci ekonomice překonat negativní dopady šíření koronaviru. Nízké úrokové sazby také omezují nevýhodu zlata proti investicím, které přinášejí úroky, jako jsou například dluhopisy. Zlato je také široce vnímáno jako zajištění proti inflaci a znehodnocení měn.

Příčinou současného vývoje na trhu se zlatem je podle analytiků i velmi nestabilní ekonomické a politické prostředí globálního charakteru. Vedle důsledků pandemie sílí možnost její druhé vlny.

„Nezaměstnanost je nejvyšší od hospodářské krize 30. let (minulého století) a před námi (jsou) prezidentské volby v USA. V těch lze očekávat obdobné turbulence jako dosud, pokud vyhraje Donald Trump, nebo zvýšení daňové zátěže korporacím a v důsledku toho pokles cen akcií v případě vítězství Joea Bidena. Jednoduše řečeno, kapitál hledá bezpečné přístavy na příští extrémně turbulentní období,“ řekl ČTK analytik společnosti Golden Gate CZ Marek Brávník.

„Pozornost se i nadále zaměřuje hlavně na Spojené státy,“ uvedl analytik společnosti AxiCorp Stephen Innes. Pokud bude počet nemocných v USA pokračovat v růstu, bude podle něj americká centrální banka (Fed) nucena přijít s dalšími opatřeními na podporu ekonomiky. To by mělo pomoci zlatu k dalšímu růstu.

Zvyšování počtu případů nemoci covid-19 ohrožuje i naději na rychlé ekonomické oživení. Jen v USA počet nakažených překonal tři miliony a představitelé Fedu již vyjádřili obavy, že zvyšování počtu nemocných by mohlo mít negativní dopad na výdaje spotřebitelů i na nedávný růst zaměstnanosti.

(ČTK)