Zlato (oz) / USD
1 409,31
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 514,31
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,36
0,00 %
Zlato
Cena zlata opět vzrostla

Zlato úzce navázané na americkou ekonomiku okamžitě zareagovalo na zasedání tamních centrálních bankéřů, kteří se shodli na nezvyšování úrokových sazeb. Objednávky na nákup zlata v dubnu se v New Yorku proto obchodovaly za 1318 dolarů za troyskou unci. V Londýně se zlato s okamžitým vypořádáním prodávalo ještě o něco dráž.

Zlato je vysoce citlivé na úrokové sazby, protože nižší úroky mají tendenci tlačit na oslabení dolaru, což zvyšuje zájem investorů o neúročená aktiva. Foto: iStock

Americká centrální banka (Fed) ponechala úrokové sazby beze změny kvůli obavám ze zpomalení ekonomického růstu v USA i v zahraničí, a dokonce opustila i projekce úrokových sazeb pro letošní rok.

Jednání měnového výboru Fedu bylo smírnější, než se na trzích očekávalo. A to se vždy považuje za podpůrný argument pro zlato.

„Zlato je vysoce citlivé na úrokové sazby, protože nižší úroky mají tendenci tlačit na oslabení dolaru, což zvyšuje zájem investorů o neúročená aktiva, jako jsou vzácné kovy,“ konstatoval web Investing.com.

Škobrtání s Čínou

Čínsko-americké vyjednávání o clech dostalo nový náboj. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že ponechá cla uvalená na Čínu v platnosti po delší dobu. „My se nebavíme o jejich odstranění, hovoříme o tom, zda je delší dobu neponechat, protože se musíme ujistit, že pokud uzavřeme dohodu, bude se podle ní Čína i řídit,“ řekl novinářům v Bílém domě Trump.

„Měli jsme s jistými obchody spoustu problémů,“ poznamenal také americký prezident bez bližšího vysvětlení. Jeho komentář tak zmátl některé obchodníky, jak to vlastně pasuje k prohlášení, že dohoda se „rychle blíží“.

Ve středu bylo oznámeno, že američtí vyjednavači jsou znepokojeni prohlášením Pekingu, že nemá dostatek záruk k přijetí požadavků USA, protože nepanuje jistota, že cla uvalená na čínské zboží budou ihned po uzavření dohody zrušena. Podle Američanů by tak Čína nemusela dohodu podepsat, dokresluje současný stav vyjednávání Investing.com.

(rek)