Zlato (oz) / USD
2 393,36
0,27 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena zlata není to, za co se obchoduje

Roční těžba zlata se pohybuje kolem 3400 tun v hodnotě 159 miliard dolarů. Ale když se podíváme na denní objem obchodování se zlatem, je to ohromujících 187 miliard dolarů, tedy víc než roční produkce.

Až si držitelé papírového zlata uvědomí, že drží bezcenný kus papíru, celý trh s papírovým zlatem se zbortí a cena zlata vzroste. Foto: iStock

Ročně se zobchoduje zlato za 48 bilionů dolarů neboli 1 030 000 tun. Všechno zlato, které kdy bylo v historii vytěženo váží 170 000 tun.

Roční obchodování se zlatem je tedy neuvěřitelný šestinásobek veškerého zlata, které fyzicky existuje, a 300násobek roční těžby. 

„Je důležité pochopit, že obchodování se zlatem je prakticky pouze obchodování s cennými papíry s velmi malým procentem fyzického zlata,“ píše na webu Commodity Trademantra bývalý švýcarský bankéř Egon von Greyerz, zakladatel a řídící partner Matterhorn Asset Management, která se zabývá mimobankovními obchody se vzácnými kovy a jejich skladováním. Dále už pouze jeho slova…

Papírové zlato

„Takže pro všechny z vás, kteří vlastníte fyzické zlato a domníváte  se, že cena 1470 dolarů za unci v minulém týdnu je skutečná cena zlata, mám vzkaz: Cena 1470 dolarů je cena papírového zlata. Nemá nic společného se skutečnou cenou zlata.

Dnes si můžeme koupit fyzické zlato za stejnou cenu jako papírové zlato. To je anomálie, která nebude dlouho trvat. Veškeré fyzické zlato, které se ve světě vytěží, absorbuje navzdory relativně pomalým tržním mechanismům trh.

Je tudíž jisté, že zkorumpovaný a zmanipulovaný trh s papírovým zlatem selže. Trh, který 300násobně převyšuje podkladový reálný trh, nemá šanci na přežití. Až si držitelé papírového zlata uvědomí, že drží bezcenný kus papíru, celý trh s papírovým zlatem se zbortí a cena zlata vzroste. Nejedná se o to jestli, ale kdy.

Akcie a dluhopisy padnou

A ono „kdy“ se rychle přibližuje. Akcie jsou velmi blízko konce jejich dlouhého růstového trhu a jejich nadcházející pokles děsí svět. Dluhopisy mohou vydržet o něco déle, ale všichni budou udiveni, jak rychle klesnou. Nadcházející pokles akcií a dluhopisů otřese důvěrou na všech trzích, včetně investorů, kteří hledají ochranu ve zlatě. Dalšími pozitivními faktory pro zlato jsou nárůst kvantitativního uvolňování, které se právě děje, a záporné reálné úrokové sazby.

Trh fyzického zlata pak nedokáže uspokojit nadcházející nárůst poptávky v běžných cenách. Jediným způsobem, jak noví kupci seženou zlato, budou mnohem vyšší ceny. Doporučuji tedy držitelům fyzického zlata, aby se nebáli současného poklesu. Tato korekce brzy skončí a v příštích několika letech uvidíme, jak cena zlata dosahuje násobků současných cen.

Nezapomeňte však, že fyzické drahé kovy držíte jako základní životní pojištění pro dlouhodobou ochranu svého majetku a nikoli pro krátkodobé zisky z růstu cen,“ dodává Egon von Greyerz, který už v roce 2002 radil polovinu peněz vložit do zlata. Tehdy stála unce 300 dolarů.

(rek)

Další z kategorie Zlato