Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Cena zlata na dvoutýdenním maximu

Cena zlata se po dvou týdnech tápání opět začala zvyšovat. Důvodem byl zřejmě půlprocentní pokles dolaru, který se vyhříval na nejvyšší úrovni za posledních bezmála pět měsíců. Údaje o inflaci v USA, která se meziměsíčně zvýšila o 0,1 procenta, ale meziročně o 2,5 procenta naznačily, že americká Federální rezervní banka (Fed) bude pokračovat s postupným zvyšováním úrokových sazeb.

Cena zlata na dvoutýdenním maximu. Ilustrační foto: iStock

Zlato s dodáním v červnu (futures) na newyorské burze Comex ve čtvrtek minulého týdne podražilo o víc než devět dolarů na 1322 dolarů za troyskou unci, což byla nejvyšší cena tohoto kovu od 25. dubna. Zlato k okamžitému dodání stálo o čtyři pět dolarů míň. To naznačuje, že investoři kalkulovali s růstem cen a 1322 dolarů za unci v červnu považovali za výhodnou nabídku. To se jim potvrdilo hned následujícího dne: V pátek cena unce zlata přeskočila 1325 dolarů.

Americký dolarový index, který měří sílu dolaru vůči koši šesti hlavních měn, poklesl o 0,52 procenta. „Mírnější dolar má tendenci posílit poptávku po zlatě a dalších komoditách obchodovaných v dolarech, protože jsou pro zahraniční kupce levnější,“ konstatoval server Investing.com.

Statistická data naznačila, že Fed se bude držet plánu pro letošní rok zvýšit úrokové sazby dvakrát. Trhy ale očekávaly agresivnější tempo zpřísňování měnové politiky. „Očekávání vyšších úrokových sazeb činí dolar atraktivnější pro investory, kteří hledají výnos,“ dodal Investing.com ve své situační zprávě. A právě ono očekávání dolar na trzích v minulých dvou týdnech posilovalo. Nynější vystřízlivění jeho růst ihned zastavilo. A přesně z toho nyní zlato profituje.

(rek)