Zlato (oz) / USD
1 919,46
0,56 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena zlata v dolarech klesla od začátku roku o sedm procent

Cena zlata v dolarech klesla od začátku roku o sedm procent na pátečních 1206 dolarů. Stříbro zlevnilo o devět procent a platina o deset procent. Cenového maxima zlato letos dosáhlo koncem ledna, kdy jeho cena prudce vzrostla z 1250 dolarů až na téměř 1380 dolarů za unci, řekl ČTK analytik společnosti Golden Gate Pavel Ryba. Hlavním důvodem poklesu cen zlata je podle něho významně posilující americký dolar.

Cena zlata v dolarech klesla od začátku roku o sedm procent na pátečních 1206 dolarů. Foto: iStock

Do konce dubna se cena zlata několikrát neúspěšně pokusila prorazit hranici 1380 dolarů a od konce dubna začala cena korigovat. V polovině prázdnin se cena zlata v korunách dostala na podobné hodnoty jako na konci roku 2017 v prosinci. Počátkem srpna se cena zlata pohybuje okolo 1220 dolarů za unci. U stříbra je cena okolo 15,50 dolaru za unci a u platiny se pohybuje kolem 840 dolarů za unci.

Světová poptávka po zlatě se v prvním pololetí zprávy podle Světové rady pro zlato snížila o šest procent na 1960 tun, dostala se tak na nejnižší úroveň od roku 2009. Zlepšení ekonomiky USA totiž motivovalo investory k nákupům rizikovějších aktiv a méně šperků nakupovali spotřebitelé. Nižší byly i nákupy zlata ze strany centrálních bank, naopak na tříleté maximum vystoupila poptávka po zlatě k použití v elektronických přístrojích, jako jsou chytré telefony a hrací konzole, ale také automobily.

Zvyšování devizových rezerv

Americká centrální banka Fed v červnu slíbila, že by ještě letos mohla sazby zvýšit dvakrát, což také ovlivnilo cenu žlutého kovu. Hlavní příčina posílení amerického dolaru tkví v obchodních válkách, které rozpoutal americký prezident Donald Trump, míní Ryba. Zaváděním dovozních cel se snaží chránit americké výrobce a pomoci americké ekonomice. Podle Ryby tak vzniká nová velmi nejistá situace, protože z historie vyplývá, že obchodní války nemají vítězů, ale pouze poražených.

Zlato neshromažďují pouze centrální banky Ruska a Turecka, jak by se mohlo zdát ze zpráv světových ekonomických médií, zjistila redakce informačního portálu Zlato.cz. Ta napočítala 14 států, které meziročně navýšily své devizové rezervy. Proti tomu český zlatý poklad, který už několik let nepatří státu, ale přímo České národní bance, každoročně klesá o stovky kilogramů, připomněl analytik Zlato.cz David Marášek.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato