Zlato (oz) / USD
1 729,13
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 225,83
0,00 %
EUR / USD
1,09
0,00 %
USD / CZK
25,00
0,00 %
Zlato
Cena zlata by příští rok mohla stoupnout na 2 000 dolarů, říká stratég

Cena jedné troyské unce zlata (31,1 gramu) by v příštím roce mohla prudce vzrůst o třicet procent až na dva tisíce dolarů. Tvrdí to David Roche, prezident a globální stratég společnosti Independent Strategy, absolvent Trinity College v Cambridgi a někdejší šéf výzkumu v investiční bance Morgan Stanley. Současná cena jedné unce zlata se pohybuje kolem 1500 amerických dolarů za unci.

David Roche, prezident a globální stratég společnosti Independent Strategy. Reprofoto: cnbc.com

Podle Rocheho centrální bankéři poškozují tzv. fiatové měny (tedy měny s nuceným oběhem nekryté zlatem nebo jinou komoditou – pozn. aut.) a lepší to prý nebude – naopak se to bude ještě zhoršovat. „Lidé budou hledat alternativní měnu,“ řekl Roche nedávno v pořadu „Squawk Box“ americké televizní společnosti CNBC.

„Zlato je dobrá alternativní měna, protože je bezpečná a protože její vlastnictví nic nestojí ve srovnání s placením záporných sazeb z vkladů,“ konstatoval Roche v narážce na stále častější praxi negativních úroků. Jeho komentáře současně reflektují dění v centrálních bankách za poslední týdny.

Americká centrální banka (Fed) v září snížila svou referenční sazbu pro jednodenní půjčky na cílové rozmezí 1,75 % až 2 %. Evropská centrální banka (ECB) rovněž snížila hlavní úrokovou sazbu vkladů na rekordně nízkých -0,5% a ve stejný měsíc zahájila velký nový program nákupu dluhopisů. A v Japonsku, kde je již krátkodobý úrokový cíl v negativním teritoriu, naznačila tamní centrální banka šanci na uvolnění v říjnu.

Podle Roche jsou nyní centrální banky „docela správně znepokojeny“ dalším poklesem poté, co se jim nepodařilo splnit jejich inflační cíle. Stratég odhaduje, že do konce letošního roku se cena zlata pravděpodobně dotkne 1600 dolarů za unci a příští rok se posune ještě výš. „Proto kupuji zlato,“ vysvětluje David Roche.

(luk)