Zlato (oz) / USD
1 836,36
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
40 798,96
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
22,22
0,00 %
Zlato
Cena zlata bude do voleb v USA zřejmě stabilní

Americký dolar přestal oslabovat, protože trhy vidí menší šanci na přijetí nového balíku peněz na podporu ekonomiky před volbami. Nejen proto, že ještě nedošlo k dohodě mezi demokraty a republikány, ale i proto, že z technických důvodů už to asi nepůjde stihnout.

Než se situace na americké politické scéně vyřeší, dá se očekávat stabilní cena zlata kolem 1910 dolarů za troyskou unci. Foto: iStock

„Zdá se, že v USA se naděje, že nový balíček pomoci pro americkou ekonomiku schválí Kongres před prezidentskými volbami, nyní postupně zmenšují,“ řekl analytik Commerzbank Daniel Briesemann Kitco News. „Koneckonců, i kdyby se demokraté a republikáni brzy dohodli, většinový vůdce v republikány ovládaném Senátu Mitch McConnell již naznačil, že před volbami se o tom hlasovat nebude.“ 

I když podle dosavadních zpráv jsou demokraté a Bílý dům blízko k dosažení dohody o stimulaci ekonomiky, „sepsání a hlasování o návrhu zákona může trvat mnohem déle“, řekla ve čtvrtek novinářům na Kapitolu mluvčí demokratů Nancy Pelosiová.

A to navíc uvedla, že strany stále nedospěly ke shodě ohledně několika témat, o kterých opakovaně jednají několik měsíců. Mezi ně patří pomoc státům a místním vládám, ochrana podniků a financování sčítání lidu a volebních systémů.

Podpůrný balík do voleb nebude

Nepodařilo-li se nyní dosáhnout dohody, je téměř nemožné, aby zákonodárci vložili další peníze do boje s covidem-19 nebo podpořili stagnující ekonomiku před volbami 3. listopadu, konstatuje portál CNBC: „Demokraté a Bílý dům diskutují o legislativě, která by stála zhruba dva biliony dolarů. Většina republikánů v Senátu se staví proti dalšímu masivnímu výdajovému programu a není jasné, jaký druh balíčku by mohl získat dostatek hlasů, aby se dostal přes komoru Kongresu drženou právě Grand Old Party (republikány).“

Z toho důvodu zůstává dlouhodobější výhled zlata pozitivní, protože po volbách bude pravděpodobně přijat mnohem větší stimul. „Pokud se Biden stane americkým prezidentem a demokraté získají většinu v Senátu, mohl by být uveden do pohybu mnohem větší fiskální balíček – jedná se o pět bilionů dolarů. V zásadě by to mělo prospět zlatu,“ tvrdí Briesemann.

Podporu větší finanční injekci vyjádřili šéf americké centrální banky Jerome Powell a mnoho ekonomů, kteří varují před možnými devastujícími ekonomickými důsledky, pokud Kongresem neprojde větší podpora ekonomiky.

Než se situace na americké politické scéně vyřeší, dá se očekávat stabilní cena zlata kolem 1910 dolarů za troyskou unci.

(rek)