Zlato (oz) / USD
1 794,78
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
40 857,10
0,35 %
EUR / USD
1,13
0,35 %
USD / CZK
22,76
0,21 %
Zlato
Cena zlata bude rekordní ve druhém čtvrtletí, míní Standard Chartered

Přestože se zlato za poslední měsíc zaseklo v úzkém obchodním rozpětí, britská banka Standard Chartered stále tvrdí, že drahý kov ve druhém čtvrtletí letošního roku zasáhne nová historická maxima. Důvodem má být růst maloobchodní poptávky.

Na začátku roku došlo také k nárůstu maloobchodní poptávky po zlatě, přičemž lednové prodeje mincí na amerických trzích se vyrovnaly rekordním hodnotám z roku 1999. Foto: iStock

„Jsme přesvědčeni, že cenové vyhlídky zůstávají vzestupné,“ uvedla analytička Standard Chartered Suki Cooperová. „Makroprostředí stále podporuje vyšší cenu s ohledem na slabší projekce amerického dolaru, negativní reálné výnosy, státní stimuly, holubičí měnovou politiku a rostoucí inflační očekávání.“

Na začátku roku došlo také k nárůstu maloobchodní poptávky po zlatě, přičemž lednové prodeje mincí na amerických trzích se vyrovnaly rekordním hodnotám z roku 1999.

„Maloobchodní poptávka má ohromující začátek roku. Americká mincovna vykázala v lednu prodeje ve výši 220,5 tisíce uncí (6,8 tuny), což je již nejsilnější měsíc od dubna 2013 (7,6 tuny),“ řekla Cooperová internetovému portálu Kitco.

Chce to trpělivost

Dalším trendem, na který analytička upozorňuje, je fakt, že během Bidenovy vlády zřejmě bude prodej mincí silnější, protože takovou tendenci má obvykle během demokratických vlád na rozdíl od těch republikánských.

Celkově ale poptávka po fyzickém zlatu zůstává nízká a navazuje na 11letá minima v roce 2020. Například rekordně klesla poptávka po špercích, a to na nejnižší hodnoty od začátku sledování v roce 1995.

„Fyzický trh se začal zotavovat v posledním čtvrtletí roku 2020 zásluhou Číny a Indie, ale přesto bude ještě nějakou dobu trvat, než to popožene cenu zlata výš,“ napsala v situační zprávě bankovní expertka na komodity Cooperová. 

Cenu zlata tak zřejmě budou i letos ovlivňovat zejména nákupy nebo prodeje burzovních fondů a centrálních bank. Podle analýz Standard Chartered by v prvním čtvrtletí měla průměrná cena zlata dosáhnout 1930 dolarů za troyskou unci, ve druhém by měla být 2075 dolarů.

(rek)