Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Cena unce zlata podle Credit Suisse stoupne na 2300 dolarů

Slabší cena zlata, za kterou expertiza švýcarské banky Credit Suisse považuje úroveň kolem 1880 dolarů za unci, zůstává podle jejího názoru stále jen korekcí. A její analytici odhadují, že se základní trend růstu ještě nějakou dobu neobnoví, ale ani rapidně nesníží.

Za posledních deset let unce zlata v dnešní ceně svým majitelům vynáší 19 tisíc korun. Foto: iStock

„Potvrzuje se, že zprávy o dosažení dohody EU se Spojeným královstvím o jejich budoucích obchodních vztazích, podstatně nezměnily jak širší chuť trhu k rizikovému investování, tak cenu fyzického zlata. Ve skutečnosti po dnech spekulací, že dohoda je na dosah, nebylo její potvrzení tak překvapivé,“ uvedl server FXStreet.

„Zlato se stabilizovalo, jak se obecně očekávalo, nad svým 200denním průměrem (1819 dolarů) a my dál zastáváme názor, že ze srpnového pohledu (rekordní ceny) jde o korekci na dlouhodobějším býčím (růstovém) trhu,“ uvedla zároveň Credit Suisse

Z jejího výpočtu vychází, že největší výprodeje už pomíjejí a příští růstová etapa by se měla opět korigovat až kolem ceny nad 1966 dolarů. „Po této přestávce je stále potřeba počítat s tím, že základní trend povede k 2075 dolarům za unci (dosavadní maximum) až nakonec dosáhne 2300 dolarů.“ 

Kdy by k tomu mělo dojít však banka neuvádí. Zdá se však, že nákup zlata za dnešní ceny by v delším horizontu mohl být opět příjemně výnosný. Jen pro ilustraci: za posledních deset let unce zlata v dnešní ceně svým majitelům vynáší 19 tisíc korun, za pět let 13 tisíc korun, za poslední rok zhruba šest tisíc. Vyplní-li se prognóza Credit Suisse, připočtěte si dalších minimálně 400 dolarů.

(rek)