Zlato (oz) / USD
1 460,29
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
33 708,47
0,03 %
EUR / USD
1,11
0,01 %
USD / CZK
23,08
0,01 %
Zlato
Cena stříbra je na ročním maximu, za rok stoupla o sedm procent

Cena stříbra je na ročním maximu. Za posledních 12 měsíců vzrostla o více než sedm procent na 16,5 dolaru za troyskou unci. S poukazem na data agentury Bloomberg to ČTK řekl analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Stříbro podle něj s mírným časovým posunem následuje cenu zlata, které prudce zdražuje od května letošního roku a s cenou přes 1420 dolarů se pohybuje na šestiletém maximu.

Zdražování stříbr i zlata je důsledkem zvýšení poptávky investorů v souvislosti s americkými sankcemi v Číně a opětovným startem obchodní války. Foto: iStock

Důvodem zdražování obou kovů je zvýšení poptávky kvůli nejistotě investorů v souvislosti s americkými sankcemi v Číně a opětovným startem obchodní války mezi oběma velmocemi.

Cenu ovlivňuje i uplatnění cel vůči Mexiku či odstoupení USA od jaderné dohody s Íránem. Investoři se tak uchylují k bezpečnějším druhům investic, kterými jsou zlato a stříbro, upozornil Brávník.

„Zlato a stříbro zhodnocují společně. Stříbro pak obvykle startuje později a rychle začne v procentuálním vyjádření zlato předbíhat. Přesně tak se děje i nyní. Stříbro odstartovalo růst zhruba sedm týdnů po růstu zlata a v teď atakuje šestiletá cenová maxima.

Vedle toho stojí za růstem ceny i zvýšená poptávka v průmyslu, o čemž svědčí i silná statistická data z výroby, například USA a dalších. Pokud se do konce měsíce dočkáme snížení sazeb ve velkých ekonomikách, bude to pro stříbro pravděpodobně další růstový impulz,“ uvedl Brávník.

Posilování se projevilo zejména v posledním měsíci, kdy stříbro zdražilo o 1,3 dolaru. Před tímto skokem cena v prvním pololetí spíše mírně klesala. Stříbrný kov oslabil o dvě procenta na 15,2 USD za unci. Stříbro zatím ale stále zaostává za svou úrovní z roku 2011, kdy se jeho cena přiblížila 50 dolarům za unci. O rok později se pak běžně obchodovalo až za 35 dolarů.

(ČTK)