Zlato (oz) / USD
1 836,76
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
39 631,33
0,41 %
EUR / USD
1,21
0,47 %
USD / CZK
21,58
0,40 %
Zlato
Co čeká zlato v roce 2021?

Velkou otázkou pro investory a obchodníky je, zda cena zlata v příštím roce dosáhne dalšího rekordního maxima, nebo zda ho čeká sestupná trajektorie. Odpověď závisí na několika faktorech. Především jde o to, jak to dopadne s pandemií ohledně dalších možných variant těchto virů.

Trajektorie ceny zlata v roce 2021 velmi závisí na koronavirové situaci. Foto: iStock

„Pokud budeme v tomto směru úspěšní, je vysoce pravděpodobné, že investoři upřednostní riziková aktiva, která pro cenu zlata nemusí dobře fungovat. Pokud se však situace s koronaviry nedostane pod kontrolu, budou obchodníci hledat útočiště v bezpečných přístavech a cena zlata se zřejmě posune výš,“ míní v komentáři ekonomický časopis Forbes.

„Ekonomická data, akciový trh a firmy jsou zcela synchronizované. Přesto se americký akciový trh stále drží poblíž svého rekordního maxima, zatímco podniky jsou neustále nuceny kvůli vlnám pandemie zavírat. S novou variantou koronaviru je pravděpodobné, že v prvním čtvrtletí roku 2021 by mohly přijít další vlny uzavírání firem.“

Je pravděpodobné, píše mimo jiné Forbes, že podniky, které bojují o život, postihne víc bankrotů a existuje tak větší šance, že to způsobí další otřesy globální ekonomiky. To by cenu zlata posunulo výš.

Co ale jistě ovlivní cenu zlata, je trend dolarového indexu, který je dán postojem Federálního rezervního systému (Fed) k měnové politice. Podle různých vyjádření je zřejmé, že centrální banka USA je ohledně oživení ekonomiky optimistická, což ji přimělo vylepšit prognózu růstu americké ekonomiky.

„Pokud covid-19 zůstane pod kontrolou, Fed pravděpodobně začne připravovat trh na to, že ustoupí od programu nákupu aktiv. Pokud trhy uvěří jestřábímu postoji Fedu, je pravděpodobné, že to přinese život dolarovému indexu, který by mohl být pro cenu zlata negativní.

Trajektorie ceny zlata v roce 2021 velmi závisí na koronavirové situaci. Pokud se během prvního čtvrtletí roku bude zlepšovat, investoři upřednostní riziková aktiva, což znamená nižší ceny zlata po zbytek roku,“ uzavírá Forbes. Ale stále zůstává ve vzduchu ono podmiňující slovíčko – pokud.

(rek)