Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čeho se miliardáři nejvíc bojí

Tržních rizik, o která se musejí zajímat miliardáři, aby ochránili svůj majetek, je mnoho. Spoustu událostí je však téměř nemožné předvídat. I přes malou pravděpodobnost, že se některé vyskytnou, mají velký potenciál ovlivnit trhy. Proto jsou elitní investoři vždy aktivní v zajišťování svých investic.

Zajistit se můžete nemovitostmi, zlatem a inflaci zohledňujícími dluhopisy, radí miliardář Carl Icahn. Foto: iStock

Stojí za zmínku, že miliardáři často nejsou příliš likvidní. Ve skutečnosti většina jejich čistého jmění je obvykle spojena s obchodními zájmy nebo jinými investicemi a hodnota těchto aktiv kolísá s trhem. To znamená, že velké pohyby na trzích mohou během pár hodin zničit miliony nebo miliardy dolarů.

Pro příklad není třeba chodit daleko do historie. Stačí se jen podívat, jak se jmění vynálezce Facebooku Marka Zuckerberga jen za jediný den v důsledku aféry kolem průniku do soukromí uživatelů této platformy scvrklo o šest miliard dolarů. Také majitel Amazonu Jeff Bezos by se měl obávat výkyvů trhu. Jeho jmění spočívá jen v Amazonu (118 miliard dolarů) v ostatních aktivech má pouze šest miliard.

Pět největších rizik

Bezesné noci způsobuje nejvýkonnějším investorům inflace, která po desetiletí klesala. Zvládnou ji centrální banky, nebo existuje šance, že by se jim mohla vymknout? Miliardář Carl Icahn, dlouholetý přítel Donalda Trumpa se domnívá, že plíživá inflace by mohla vést k vyšším úrokovým sazbám, s nimiž bude pro trhy obtížné se vypořádat. A neděje se to už?

Zadlužení

Rizikem číslo 2 je globální zadlužení. Nejnovější údaje hovoří o 233 bilionech dolarů, z toho asi 63 bilionů dolarů si napůjčovaly vlády. Každý obyvatel planety dluží 30 600 dolarů. Dluhopisový král Bill Gross, říká, že náš systém je závislý na pákovém efektu (investice z vypůjčených peněz) a kritické hodnoty, které ovlivňují úroveň rizika, jsou výše dluhu, dostupnost a náklady na pákový efekt. V nedávném rozhovoru varoval: „Když se jeden nebo více z těchto faktorů zhorší, pravděpodobnost úspěchu a stability modelu klesne.“

Dluhopisy

Dluhopisy jsou dalším destabilizujícím faktorem. V loňském roce 84 % investorů podle webu Visual Capitalist uvedlo, že trh firemních dluhopisů je nadhodnocen a 82 % si totéž myslí o trhu státních dluhopisů. V nedávném rozhovoru filantrop a manažer hedgeových fondů Paul Tudor Jones II (čisté jmění 4,5 miliardy dolarů) naznačil, že nutně půjdou dolů: „Dluhopisy jsou nejdražší, co kdy byly, ať to měříte jakýmikoli metrikami. Jsou nadhodnocené a moc lidí se na ně spoléhá.“

Černé labutě

Elitní investoři se stále bojí také geopolitických překvapení, která by mohla ovlivnit trhy, jako například obchodní válka s Čínou. Nepředvídatelným událostem na trzích se v byznysové hantýrce říká Černé labutě. A důsledky plynoucí z obchodních válek mohou být jednou z takových černých labutí. Ray Dalio (čisté jmění 17,7 miliardy dolarů), který v Bridgewater Associates spravuje 160 miliard dolarů, se obává hlavně jejich eskalace a škod, které světu přinesou.

Centrální banky

A konečně, mnoho světových investorů se také zajímá o neplánované dopady rozsáhlých programů centrálních bank v posledních letech. Celkově 13 bilionů dolarů, které si centrální banky od roku 2008 natiskly, vyvolávají obavy investorů. Kladou si otázku: Kolik ještě prostoru pro manévry centrálních bank zůstalo, pokud by musely znovu zasáhnout?

Pokud se domníváte, že některá rizika už nejsou jenom riziky, jste soudnými realisty. A jak se zajistit? Nemovitostmi, zlatem a inflaci zohledňujícími dluhopisy, radí Icahn. Gross ještě přidává kryptoměny, které stojí mimo finanční systém. I přes různé názory se však na Visual Capitalist na zlatu shodují, až na Warrena Buffetta (čisté jmění 87,7 miliardy dolarů), všichni. Buffett jen radí zbavit se dluhopisů a dlouhodobě věřit akciím. Může si to dovolit.

(rek)

Další z kategorie Zlato