Zlato (oz) / USD
2 504,62
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bundesbank urychlila repatriaci zlata

Na konci roku 2012 požádal Německý účetní dvůr spolkovou centrální banku (Deutsche Bundesbank), aby provedla audit svých zlatých rezerv. Konkrétně se soud chtěl dozvědět, zda téměř 3400 tun zlata, z nichž více než 2000 tun bylo uskladněno v zámoří, ve skutečnosti existuje, protože tyto rezervy nebyly nikdy co do pravosti zlata i jeho hmotnosti auditovány.

Německé centrální bance tak zbývá přestěhovat zbytek zlata uloženého v Paříži. Jde o 91 tun. Foto: iStock

Bundesbank se proto rozhodla repatriovat velkou část v zámoří uskladněného zlata přemístit do Německa. Chtěla tak vyvrátit šířící se zvěsti, že ve skutečnosti evidované zlato nemá, případně že ho správci depozitářů pronajali nebo rozprodali.

Tyto zvěsti přiživila i zpráva, že ke konci roku 2013 se podařilo repatriovat pouze 37 tun z celkově plánovaných 700 tun zlata, což jen konspirační teorie podpořilo. Bundesbank proto přidala plyn a v roce 2014 přestěhovala do svých sejfů dalších 120 tun a v dalším roce 210 tun zlata. Bundesbank ale zároveň odmítala přestěhovat zlato rychlejším tempem, čímž chtěla svým zahraničním partnerům dát najevo svou důvěru.

Víc, než bylo plánováno

Náhle však, loni v prosinci, německý časopis Bild uvedl, že v roce 2016 Bundesbank repatriovala víc svého zlata, než bylo plánováno. „Převezli jsme do Německa podstatně víc zlata, než bylo původně plánováno. Nyní je téměř polovina zlatých rezerv uložena v Německu,“ potvrdil prezident spolkové banky Jens Weidmann.

Podle Bildu je nyní asi 1600 tun německých zlatých rezerv v Německu, a toto číslo do roku 2020 má vzrůst na 1700 tun. „To by podle našich propočtů znamenalo, že Bundesbank loni repatriovala přes 200 tun zlata podobně jako v roce 2015,“ doplňuje server Zero Hedge News.

Když Bundesbank poskytla oficiální aktualizaci objemu svých zlatých rezerv uložených ve Frankfurtu nad Mohanem, ukázalo se, že analýza Zero Hedge News byla přesná. Německá centrální banka uvedla, že „úspěšně pokračovala v převodu zlatých rezerv a v roce 2016 dovezla do země přes 216 tun zlata“. Z New Yorku 111 tun a z Paříže 105 tun. Celkově Bundesbank převezla 583 tun zlata, neboli 86 % z 674 plánovaných tun.

Tři roky před termínem

Bundesbank z depozitáře newyorské rezervní banky repatriovala celkem 300 tun zlata, tři roky před plánovaným termínem. „Převoz zlata z New Yorku byl loni úspěšně dokončen,“ oznámil Carl-Ludwig Thiele, člen výkonné rady spolkové banky. „Ukončit skladování zlata v New Yorku, tedy transport 300 tun zlata do Frankfurtu, bylo plně realizováno v roce 2016. Tyto převozy se odehrály bez jakéhokoli problému.“

Německé centrální bance tak zbývá přestěhovat zbytek zlata uloženého v Paříži. Jde o 91 tun. „Budeme schopni dokončit převoz zlata z Paříže letos,“ dodal Thiele, což by podle něj mělo být snadné. Zhruba 12,8 % svých zlatých rezerv Bundesbank zatím ponechává v Bank of England.

Proč byla repatriace zlata naplánovaná do roku 2020 oproti harmonogramu tolik urychlena, však podle Zero Hedge News zůstává záhadou.

(rek)

Další z kategorie Zlato