Zlato (oz) / USD
1 925,57
0,76 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Co bude se zlatem v době postcovidové?

Kdo v roce 2020 investoval do zlata, užil si solidní rok zisků – 25 % v amerických dolarech či 14 % v australských dolarech. Nabízí se otázka, jak tomu bude v roce 2021, protože jedním z klíčových faktorů pro cenu zlata, ne-li tím hlavním, je pandemie. Bude doba postcovidová znamenat pokles zájmu o zlato? Jak to vidí na opačné straně zeměkoule?

Dopad pandemie i letos zůstane hlavním faktorem ne pouze pro zlato, ale pro celý finanční trh jako celek. Foto: iStock

„Dopad pandemie i letos zůstane hlavním faktorem ne pouze pro zlato, ale pro celý finanční trh jako celek. I když všichni doufají, že jsme to nejhorší už zažili a že rok 2021 znamená začátek světa postcovidového, neexistují žádné záruky,“ uvedl australský portál Firstlink

„Začínají se vyvíjet nové mutace viru, zatímco smysluplné části globální ekonomiky zůstávají pod zámkem. Dokonce i nejlepší scénář, který by vedl k úspěšnému zavedení vakcín po celém světě, představuje obrovskou logistickou a politickou výzvu a je nepravděpodobné, že by se globální ekonomický výkon vyrovnal své trajektorii před covidem ještě několik let,“ domnívají se Australané.

Nejlepší ceny podle nich jsou na trzích právě teď. Pokud se situace zhorší, máme očekávat, že riziková aktiva utrpí, tvůrci bankovních strategií nasadí ještě víc stimulů a bezpečná aktiva, jako je zlato, zaznamenají rostoucí poptávku.

Tyto okolnosti naznačují, že cena zlata pravděpodobně po nějakou dobu zůstane nasměrovaná nahoru. Nejdůležitější je, že z pohledu správy portfolia nabízí drahý kov investorům jedinečnou výhodu diverzifikace. Investiční toky do zlata by tak mohly proudit i v roce 2021 a ještě dál.

Kromě covidu jsou ve hře podle Firstlinku ještě další faktory jako např. to, že dolar od března 2020 oslabil o 12 % nebo že jen 15 % státních bondů vydělalo víc než 2 %, zatímco většina z nich vynáší míň, než činí inflace.

Zlato z tohoto pozadí již tak nízkých až negativních reálných výnosů a potenciálně vyšší inflace může těžit, zejména vzhledem k tomu, že se historicky jeho cena zvedala přibližně o 20 % ročně v letech, kdy reálné úrokové sazby byly 2 % nebo nižší jako dnes, tvrdí australský průvodce fiančními trhy Firstlink.

(rek)

Další z kategorie Zlato