Zlato (oz) / USD
1 417,61
0,51 %
Zlato (oz) / CZK
32 494,45
0,08 %
EUR / USD
1,11
0,53 %
USD / CZK
22,92
0,59 %
Zlato
Bude palladium dražší než zlato?

Odborníci na vzácné kovy začínají spekulovat, že palladium by brzy mohlo být cennější než zlato. Během posledních šesti týdnů vzrostla cena palladia téměř o 30 procent a zůstala jen 123,40 dolaru pod cenou zlata.

Opce (futures) na nákup palladia vyskočily se přiblížily absolutní rekordní hodnotě z konce ledna. Foto: iStock

Opce (futures) na nákup šedavého kovu vyskočily ze srpnových 837,20 dolaru za troyskou unci na 1072,80 dolaru, čímž se přiblížily absolutní rekordní hodnotě z konce ledna, kdy unce palladia stála přes 1100 dolarů.

„Poptávka po automobilech je na celém světě solidní a trendy směřují k velkým SUV v USA a malým benzínovým motorům v Asii,“ uvedl poněkud zeširoka Michael Jones, výkonný ředitel společnosti Platinum Group Metals pro server Investing News. Poté však stručně dodal: „A všichni chtějí palladium.“

Palladium se využívá v katalyzátorech automobilů, kde slouží k odstranění nespálených uhlovodíků nebo oxidu uhelnatého z výfukových plynů. Odborníci se shodují na tom, že hlavním důvodem zvýšování cen palladia je zřejmě skutečnost, že jeho  dodávky se postupně snižují.

Sankce a rentabilita

„Vzhledem k tomu, že většina kovů lehké platinové skupiny (palladium, rhodium, ruthenium) pochází z Ruska, může možnost dalších ekonomických sankcí ohrozit plynulost dodávek,“ cituje Investing.com brokera Petera Granta ze společnosti Zaner Precious Metals. „Je logické, že to bude zejména Čína, jež bude mít zvýšený zájem o platinové kovy ve snaze stáhnout si potřebné dodávky dřív, než je postihnou případné tarify, které mohu přijít.“

„Nabídka palladia se bez ohledu na jeho cenu snižuje,“ potvrdil Jones a dodal, že na snížení nabídky se podílí i pokles těžby platiny v Jižní Africe odkud pochází zhruba 40 procent dodávek palladia. Jeho výroba je totiž vedlejším produktem při těžbě platiny, jejíž těžba na pozadí zvyšujících se nákladů a nízké produktivity práce v JAR klesá. Zájem ale zejména díky automobilovému průmyslu přitom roste.

Najde se náhražka?

Očekává se, že ještě před koncem roku 2018 dosáhne poptávka po palladiu rekordní výše téměř 268 tun. Tím se rychle přibližuje poptávce po zlatu. „Cenový poměr zlata a palladia je historicky nejnižší,“ řekl Edward Egilinsky, vedoucí alternativních investic ve firmě Direxion. „Je docela možné, že palladium bude dražší než zlato, pokud budou dodávky dál klesat a poptávka automobilového průmyslu se bude vlivem zpřísňování emisní legislativy v Číně a USA zvyšovat,“ dodal.

Jones s Egilinskym souhlasí a domnívá se, že cena palladia by se mohla vyšplhat na 1200 dolarů v letošním roce a na 1400 dolarů v roce 2019. Ovšem za předpokladu, že nebude vynalezen nový systém čištění výfukových plynů.

(rek)