Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,27
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Zlato
Bonusy Číňanů a rakety v Jemenu zdražily zlato

Zlato je považováno za bezpečnou investici v době politické a ekonomické nejistoty. V sobotu se to potvrdilo. Raketový útok na mešitu ve vojenském táboře při večerních modlitbách s desítkami obětí v Jemenu rozdmýchal geopolitické obavy a posílil zájem o bezpečná útočiště.

K růstu ceny zlata přispěl nejen raketový útok, ale i nákupy zlatých šperků, ozdob a symbolů před čínským Novým rokem. Foto: iStock

K růstu ceny zlata přispěl nejen raketový útok, ale i nákupy zlatých šperků, ozdob a symbolů před čínským Novým rokem. Jedna unce se na londýnském trhu prodávala za 1562,5 dolaru, cena zlata v podobě cenných papírů na Wall Streetu stagnovala na 1560,5 dolaru.

„Čínský Nový rok je před námi a kvůli tomu tradičně dochází k růstu nákupů,“ řekl agentuře Reuters Ajay Kedia, ředitel Kedia Advisory v Bombaji.

Nákup „něčeho ze zlata“ je v Číně dlouholetou novoroční tradicí, protože se tam věří, že zlato nosí štěstí. „Navíc je kupní síla  poháněna výplatou bonusů, obvykle nejvyšších před lunárním Novým rokem,“ vysvětluje analytik WGC Ray Jia.

„Trh stoupá i kvůli nákupům centrálních bank a geopolitickým rizikům, jako je například jemenský raketový útok. Všechny tyto faktory zlato podporují,“ doplnil Kedia.

(rek)