Zlato (oz) / USD
1 175,06
1,61 %
Zlato (oz) / CZK
26 674,87
1,40 %
EUR / USD
1,14
0,05 %
USD / CZK
22,70
0,21 %
Zlato
Bomba ohrozila polovinu zlatého pokladu Německa

V neděli proběhne evakuace centra Frankfurtu nad Mohanem, což se dotkne oblasti, kde leží policejní ředitelství, dvě nemocnice, nádraží, Opera, diplomatická čtvrť ale také německá centrální banka, v níž jsou uloženy i zlaté rezervy v hodnotě 70 miliard dolarů. Důvodem masivní evakuace, která by se měla dotknout až šedesáti tisíc lidí, bude odstranění a znehodnocení 1,8 tuny vážící letecké bomby z druhé světové války.

Ilustrační foto: iStock

Mluvčí německé Bundesbank k tomu bez dalších podrobností uvedl, že obvyklá bezpečnostní opatření zůstávají v platnosti, zatímco pyrotechnici budou pracovat na zneškodnění obří bomby, kterou britští letci shodili při náletu nad město někdy v letech 1943 až 1945. Její nález ohlásili dělníci během výkopu základů budoucího staveniště.

Centrála Bundesbank, vzdálená necelých 600 metrů od místa, kde se nevybuchlá puma nachází, skladuje v podzemí 1710 tun zlata, tedy zhruba polovinu zlatého pokladu Německa. Evakuace má trvat nejméně 12 hodin a má se týkat i vzdušného prostoru, který bude v okruhu 1,5 kilometru kolem místa nálezu uzavřen.

Ulice a městská doprava včetně podzemní dráhy, zůstanou mimo provoz nejen během likvidace bomby, ale nejméně další dvě hodiny po jejím odstranění. Důvodem je, že v oblasti se kromě nemocnic nachází asi dvacet domů pro penzisty, které společně s pacienty bude potřeba přestěhovat zpátky.

Nic neobvyklého

„Není nic neobvyklého, že se v německých městech stále objevují nevybuchlé bomby z druhé světové války, ale zřídka jsou tak velké a v tak citlivé poloze,“ konstatovala agentura Reuters, která o ohrožení Spolkové banky informovala. „Nikdy jsme nelikvidovali bombu takové velikosti,“ sdělil jí odborník na jejich likvidaci René Bennert.

„Odborníci na likvidaci bomby použijí speciální „raketový klíč“, kterým se pokusí odšroubovat pojistky připevněné k pumě HC 4000. To bude nejnebezpečnější část operace. Pokud se to nepodaří, použije se k odpojení pojistek vodní paprsek,“ řekl Bennert agentuře.

(rek)