Zlato (oz) / USD
1 275,46
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
29 134,84
0,18 %
EUR / USD
1,12
0,13 %
USD / CZK
22,84
0,17 %
Zlato
Bloomberg: Mohou nastat zlaté časy

Bloomberg Intelligence je výzkumná skupina agentury Bloomberg, která poskytuje hloubkovou analýzu a datové soubory průmyslovým společnostem, vládám, úvěrovým institucím nebo soudům. Z její poslední analýzy vyplývá, že ze všech cenných a základních kovů bude mít zlato největší zisk, pokud akcie zaznamenají další ztráty.

rahé kovy jsou pravděpodobně na začátku býčího trhu (růstového) s nízkou inflací, volatilitou na akciovém trhu a kulminujícím dolarem. Foto: iStock

Bloomberg Intelligence zdolání psychologické hranice 1400 dolarů za troyskou unci zlata prognózuje již delší dobu, naposledy 2. října. „Zlato získá nejvíc, pokud budou akcie i dál ztrácet, zvláště pokud to budou akcie v USA.

V tomto scénáři by dolar měl klesat, zatímco kovy a velké komodity by z toho měly mít prospěch. Potenciál zlata však může být i znepokojivý vzhledem k makroekonomickým vlivům a různým vývrtkám trhu,“ konstatoval obchodní stratég Bloombergu Mike McGlone ve svém výhledu na listopad.

Během cyklu, kdy americká centrální banka zvyšuje úrokové sazby, by cena zlata mohla zápolit s 1375 dolary za unci (31,1 g), domnívá se McGlone. „Úzký (obchodní) prostor, v němž se zlato pohybovalo několik posledních let, by mohl naznačovat, že je připraveno k vyšším cenám. Pokud by se dolar vrátil do roku 2017, zlato by mělo směřovat k 1400 dolarům,“ dodal McGlone.

Dobré časy pro zlato?

Analytik upozornil i na fakt, že nedávná vyšší výkonnost amerických akcií vůči ostatním světovým akciím a známky oslabení dolaru v sobě nesou riziko poklesu příjmů ze zahraničí. Proto považuje zlato za investici, která může být „prospěšná pro většinu portfolií“, jak doslova cituje web Kitco News, zejména prostřednictvím fondů obchodovaných na burze. Celková známá účast v těchto fondech vzrostla od prvního zvýšení sazeb o 47 procent.

„Mohou to být dobré časy pro zlato,“ stojí ve výhledu. „Drahé kovy jsou pravděpodobně na začátku býčího trhu (růstového) s nízkou inflací, volatilitou na akciovém trhu a kulminujícím dolarem. Posledních pět let zůstalo zlato stabilní i přes silné posílení akcií a dolaru. Je tudíž i dál významným prostředkem standardní diverzifikace.“

(rek)