Zlato (oz) / USD
1 776,70
0,34 %
Zlato (oz) / CZK
38 236,24
0,20 %
EUR / USD
1,20
0,10 %
USD / CZK
21,52
0,14 %
Zlato
Bitcoiny hoří, zatímco zlato je stále jen … zlato

Lidé hledají paralely mezi bitcoiny a zlatem od doby, kdy kryptoměna před několika lety vznikla. Od listopadu, po několika kolosálních korporátních nákupech bitcoinů, vyřadila kryptoměna zlato z první příčky. Zlato i bitcoiny jsou stejnou třídu aktiv v tom smyslu, že se jedná o alternativní investice, které historicky nedokázaly podchytit tradiční institucionální investory.

Aby si však trh se zlatem upevnil roli bezrizikového aktiva i pro kryptohráče, musí se dostat do formátu, který osloví i typ nových technologicky orientovaných investorů. Foto: iStock

Analytici zuřivě pracují na odhalení korelace mezi bitcoiny a zlatem, aby se buď pokusili předpovědět cenový vývoj na základě výkonu toho druhého, nebo aby dokázali vyhodnotit dlouhodobější fenomén alternativních aktiv. Jsou období, kdy peníze plynoucí do bitcoinů mají negativní důsledky pro zlato a jindy, zejména v poslední době, byla korelace pozitivní, což možná odráží obecnou ztrátu důvěry v běžnou měnu.

„Obě aktiva však neunikají představivosti spekulativních investorů, jejichž důvody pro investování se mohou značně lišit,“ konstatuje Matthew Keen na webu Metals Daily, šéf firmy Responsible Gold Trading DMCC, která využívá k obchodování se zlatem blockchainovou technologii bitcoinu. 

Co se týče řízení rizik, kromě institucionálních investorů zlato nesedí ani podnikům, ba ani bankám. Centrální banky váhají s přijetím zlata jako aktiva prvního řádu a uvalují na jeho vlastnictví náročné kapitálové požadavky. Silně však zvažují i regulaci kryptoměn.

Kryptoměna stvoří nový svět i pro zlato

„Kryptoměna právě uvedená do světa korporací nás však posune na zcela novou úroveň. Zatím není dostatečně vyzrálá na to, aby fungovala standardně. Nelze ji vrhnout do tradičního investičního modelování nebo staromódních rizikových nebo účetních nástrojů. Má-li v korporátním světě vedle tradičních měn existovat bitcoin nebo jiná digitální aktiva, bude třeba najít nová řešení,“ domnívá se ředitel Keen a dodává…

„Pokud zvažujeme, zda je tok miliard dolarů do bitcoinů za poslední tři měsíce pro zlato dobrý, nebo špatný, jsem přesvědčen, že čerstvé peníze přicházející do alternativních aktiv jsou pro zlato pozitivní. Aby si však trh se zlatem upevnil roli bezrizikového aktiva i pro kryptohráče, musí se dostat do formátu, který osloví i typ nových technologicky orientovaných investorů. Zatím je pro ně zlato protikladem kryptoměny.“

„Pro několik miliard čerstvých dolarů, které byly vygenerovány z bitcoinového příběhu, musí existovat snazší mechanismus pro soužití zlata a bitcoinů mimo tradiční centralizované bankovnictví. Dokud se nepovede tento oříšek rozlousknut, bude zlato dál mást a frustrovat investory,“ uzavírá svou úvahu Keen.

Responsible Gold Trading DMCC je společností, jež se zaměřuje na použití technologie blockchain k vysledování zlata od dolu přes rafinerie až k trezorům, což má zajistit bezkonfliktní původ zlata. Dále tokenizuje zodpovědně vytěžené zlato do G-Coinu – digitálního tokenu (cosi jako poukázka na nominální peněžní hodnotu) představujícího jeden gram zlata, aby s ním šlo obchodovat bez omezení při převodech, investicích a platbách. Společnost působí na víc než 60 rychle rostoucích trzích.

(rek)