Zlato (oz) / USD
1 838,57
0,09 %
Zlato (oz) / CZK
39 630,02
0,42 %
EUR / USD
1,21
0,51 %
USD / CZK
21,55
0,50 %
Zlato
Bitcoin za bezmála 150 tisíc dolarů? Realita, nebo fantazie?

Bitcoin 7. ledna vzrostl na nové historické maximum 40 000 dolarů. Jak poznamenal výkonný ředitel a analytik JPMorgan Nikolaos Panigirtzoglou, takové obrovské zisky jsou možné, pokud bitcoin bude dál vytlačovat zlato, ale zároveň varuje, že tento proces se nestane přes noc, jak by někteří fandové kryptoměny mohli očekávat.

Největší americká banka JPMorgan odhaduje, že bitcoin by mohl dosáhnout dlouhodobého cíle ve výši 146 000 amerických dolarů. Foto: iStock

„Je nepravděpodobné, že ke konvergenci volatility mezi bitcoiny a zlatem dojde rychle, je to v našich úvahách víceletý proces. To znamená, že teoretický cenový cíl bitcoinu nad 146 000 dolarů by měl být považován za dlouhodobý cíl, a tedy neudržitelný pro tento rok,“ řekl webu U.today.

Zatímco někteří věří, že bitcoiny se letos budou obchodovat v rozmezí 50 000–100 000 dolarů, stratégové JPMorgan varují, že tyto úrovně budou v roce 2021 neudržitelné. Banka si nemyslí, že by největší kryptoměna letos mohla kvůli šíření vášnivých spekulací skutečně dosáhnout těchto cílů.

„Model oceňování bitcoinů typu „flow-to-flow“ (dosud přesný) předpovídá, že by bitcoin mohl do konce roku 2021 zasáhnout 100 000 dolarů,“ píše U.today. „Cíle JPMorganu je třeba brát s trochou nadsázky. Na konci listopadu, kdy se bitcoiny již blížily historickým maximům, musel Panigirtzoglou ustoupit od své opačné předpovědi.“

Podle U.today JPMorgan odhaduje, že penzijní fondy a pojišťovací společnosti by mohly do bitcoinu vložit až 600 miliard dolarů. Aby se tak stalo, musely by pojišťovny a penzijní fondy v USA, Evropě a Japonsku vložit pouhé jedno procento svých aktiv. Odhad je to však šílený. 

Okrajová investice

Na světě je zhruba 18,6 milionu bitcoinů, ale jejich počet se každých deset minut zvyšuje. Jejich konečný počet po ukončení kutacího programu má být 21 milionů. Zbývá tedy vytěžit 2,4 milionu bitcoinů. Překvapivě, i když bylo za něco málo přes 10 let vytěženo 18,4 milionu bitcoinů, zbývajících 2,4 milionu bude trvat dalších 120 let.

Jakmile budou všechny bitcoiny vytěženy, bude se na nich vydělávat pouze z poplatků, které se budou vybírat z každé potvrzené transakce. Co to udělá s cenou virtuální měny se naše generace určitě nedozví. Aktuálně mají všechny vytěžené bitcoiny cenu 647 miliard dolarů. Akciové či dluhopisové obchody až sto bilionů. Obchod s papírovými měnami činí 9 až 10 bilionů dolarů za den. Hlavní virtuální měna tak zůstává jen marginální investicí.

A ještě jedno srovnání: Denně se podle webu BitcoinTradeVolume zobchodují bitcoiny za 7,5 miliardy dolarů a futures za 1,5 miliardy. Obchod s fyzickým zlatem na platformě LBMA v Londýně činí denně 34,2 miliardy, což je podle našeho odhadu jen necelá polovina celkového trhu se zlatem.

(rek)