Zlato (oz) / USD
1 729,37
0,42 %
Zlato (oz) / CZK
43 421,26
0,39 %
EUR / USD
1,09
0,11 %
USD / CZK
25,11
0,03 %
Zlato
Bitcoin na rozdíl od zlata nefunguje jako bezpečný přístav

S dramatickým poklesem hodnoty většiny aktiv se svezl i bitcoin. Jako úložiště hodnoty se při výprodejích na velkých trzích neosvědčil, zatímco cena zlata jako oblíbeného bezpečného útočiště roste.

Bitcoin se jako úložiště hodnoty při výprodejích na velkých trzích neosvědčil. Foto: iStock

Ačkoli mnoho analytiků poukazuje na robustní bezpečnostní model bitcoinu a jeho malou korelaci s jinými trhy, tato vlastnost se zatím v žádné těžké zkoušce ještě neprokázala. I přes zbožné přání mnoha příznivců bitcoinu se cena tohoto digitálního aktiva, které mělo prosperovat v době nejistoty, také snížila.

Před zprávou o propadu ceny ropy se bitcoin obchodoval kolem 8700 dolarů, po ní ovšem došlo k dramatickému poklesu a kryptoměna se nyní obchoduje kolem 7900 dolarů. Je tedy zřejmé, že bitcoin dosud nefunguje, přestože se jako bezpečný přístav mnohokrát nabízel.

Virtuální měna bitcoin byla vytvořena po finanční krizi v roce 2008 a její majitelé vždy předpokládali, že bude bezpečným útočištěm. Vypadá to, že předpokládali špatně. Pokud bitcoin není měna, není obchod s hodnotami a není ani bezpečné útočiště, co to tedy je?

„Přestože je bitcoin v mnoha ohledech lepší než zlato (je vzácnější, dělitelnější, snadno transportovatelný), není divu, že trhy takto reagují. Důvěra ve zlato během tisíciletí jeho historie a vnímání jeho měnové funkce přece jen převažuje. Bitcoin je patrně příliš radikální inovací, zvláště když existuje zatím jen jedenáct let,“ hájí virtuální měnu její webový propagátor BeInCrypto.

„Bitcoin stále není v hledáčku mnoha investorů. Zájem o toto aktivum však stále roste, stejně jako důvěra. Pokud bude bitcoin fungovat, univerzální důvěra v něj bude přirozeně růst. I když dnes zjevně nefunguje jako životaschopné úložiště hodnoty, lidé, kteří v něj stále věří, jsou přesvědčeni, že se jím stane.“

 

(rek)