Zlato (oz) / USD
1 517,16
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
35 614,43
0,00 %
EUR / USD
1,10
0,00 %
USD / CZK
23,47
0,00 %
Zlato
Bitcoin, nebo zlato?

S růstem hodnoty bitcoinu na letošní rekord 9000 dolarů se opět rozpoutala debata, zda virtuální měna nahradí zlato jako celosvětově uznávané aktivum. Společnost Aberdeen Standard Investments ale považuje za nesmyslné obě aktiva porovnávat.

Porovnávání zlata s bitcoinem je podle Golda jako srovnávat jablka s pomeranči. Foto: iStock

Mnozí investoři se na bitcoin dívají jako na novou bezpečnou investici 21. století, protože cena digitální měny se od poloviny dubna ztrojnásobila, zatímco zlato se pohybovalo v relativně úzkém rozmezí mezi 1250 a 1300 dolary za unci.

Maxwell Gold, ředitel investiční strategie Aberdeen Standard Investments, Kitco News v nedávném rozhovoru ale konstatoval, že právě nízká volatilita a stabilní růst ceny v průběhu let, ze zlata činí dlouhodobě atraktivní úložiště bohatství.

Volatilita je nebezpečná

Volatilita (nestálost) bitcoinu, která je přitažlivá pro spekulativní investory, na druhé straně neumožňuje vytvořit z bitcoinu celosvětově uznávanou měnu ani bezpečné aktivum.

Maxwell Gold poukázal na to, že bitcoin je v průměru asi patnáctkrát volatilnější než americký dolar, dvanáctkrát volatilnější než euro, sedmkrát než zlato a dokonce i třikrát než ropa, která je na finančních trzích považovaná za nejnepředvídatelnější komoditu.

„Volatilita je problém buď neefektivity na trhu, nebo likvidity,“ citují Golda Kitco News. „Oba faktory jsou pro potenciální investory problémem. Co se stane, když musí svou pozici zlikvidovat? Kolik dostane?“ ptá se expert.

Zlato je vysoce likvidní

I když se drahý kov zatím marně snaží získat pozornost investorů, Maxwell Gold zůstává optimistický v tom, že jeho ceny porostou.

„Porovnávání zlata s bitcoinem je jako srovnávat jablka s pomeranči. Nemyslím si, že byste mohli nahradit jedno druhým,“ prohlásil Gold a dodal, že investoři by měli také zvážit, jak bude digitální trh vypadat za 10 nebo za 20 let. „Zůstane bitcoin špičkovou digitální měnou, nebo vyvíjející technologie přinesou něco nového?“

„Trh s kryptoměnami je stále ještě mladý, na finančních trzích zatím nemá mnoho užitku, a vsadil bych se, že ještě mnoho let budou centrální banky držet jako důležité rezervní aktivum právě  zlato,“ řekl Gold.

Obrovské výkyvy bitcoinu

Spekulanti se stále snaží vyvolat zájem o bitcoin tím, že se ho snaží navazovat na zlato, ale tahle strategie není dlouhodobě udržitelná. I když se cena bitcoinu v posledních několika měsících výrazně zvýšila, stále ještě je zhruba o polovinu nižší oproti historicky nejvyšší hodnotě v roce 2017. Rozptyl 15 tisíc dolarů v ceně jednoho bitcoinu během necelých dvou let je prostě obrovský.

Rostoucí nejistota na trhu by měla zlato opět učinit atraktivním bezpečným aktivem, protože trh očekává, že americký Federální rezervní fond (Fed) ke konci roku sníží úrokové sazby.

„I kdyby Fed zůstal neutrální, stále by to bylo pro trh se zlatem pozitivní, protože reálné výnosy z úrokových sazeb zůstanou nízké,“ uzavírá stratég Aberdeen Standardu.

Vůči zlatu dál zůstává mírně pozitivní a do konce roku předpovídá jeho cenu nad 1300 dolary za unci, doplňují Kitco News.

(rek)