Zlato (oz) / USD
1 273,39
0,13 %
Zlato (oz) / CZK
29 106,31
0,05 %
EUR / USD
1,13
0,01 %
USD / CZK
22,86
0,07 %
Zlato
Banky zlatu prognózují nadějné vyhlídky

Americká bankovní skupina Goldman Sachs je přesvědčena, že komoditní trh i přes propad ceny ropy není ještě zcela vyčerpán a v nadcházejících měsících předpokládá návratnost zhruba 17 procent.

Z evropského pohledu může žlutý kov čerpat podporu z nejistoty kontinentální politiky, zejména brexitu, domnívají se analytici německé Commerzbank. Foto: iStock

Trh již vstřebal 10 z 12 plánovaných zvýšení úrokových sazeb americké federální banky, takže skupina očekává postupné oslabení silného zájmu o dolar, uvedla agentura Bloomberg.

„Pokud se růst USA v příštím roce zpomalí, bude mít zlato prospěch také z vyšší poptávky po obranných aktivech,“ parafrázuje Bloomberg prognózu s dodatkem, že nákupy zlata centrálními bankami mohou být pro zlato dodatečnou podporou.

Z evropského pohledu může žlutý kov čerpat podporu z nejistoty kontinentální politiky, zejména brexitu, domnívají se analytici německé Commerzbank. Britská sněmovna bude o rozvodové smlouvě s Evropskou unií hlasovat 11. prosince.

„Tíživý spor mezi Itálií a EU nad italským rozpočtem pro příští rok rovněž zvyšuje nejistotu,“ dodává Commerzbank. „Reuters sice uvádí, že Itálie může být ochotná učinit některé ústupky. Na tuto zprávu však nemá cenu reagovat, dokud se nepotvrdí.“

(rek)