Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Banky a investoři zvyšují nákupy zlata

Celosvětový dluh se na počátku roku 2018 rekordně zvýšil. Za pouhé první čtvrtletí celkový globální dluh vzrostl o víc než osm bilionů dolarů. V roce 2017 to bylo 22 bilionů dolarů na celý rok, tedy v průměru 5,5 bilionu dolarů za čtvrtletí.

Při porovnání mezičtvrtletního růstu se investiční poptávka po fyzickém zlatě ve třetím čtvrtletí zvýšila o 17 procent oproti druhému čtvrtletí, kdy to bylo 180 tun. Foto: iStock

Celosvětový dluh podle amerického Ústavu mezinárodních financí (IIF) ale ve druhém kvartále o 1,5 bilionu dolaru klesl. Na jedné straně došlo v 2. čtvrtletí k poklesu dluhu, dluh rozvíjejících se trhů vedených Čínou se však o bilion dolarů zvýšil.

Při pohledu na celkové údaje IIF vzrostl celosvětový dluh v prvním čtvrtletí roku 2018 na 248,5 bilionu dolarů, ale ve 2. čtvrtletí se snížil na stále ještě rekordních 247 bilionů dolarů

Celosvětová investice centrálních bank a soukromého sektoru do zlata podle webu Gold Eagle činila 3,3 bilionu dolarů. Na začátku roku byla tržní cena zlata 1330 dolarů za unci, dnes je to o 100 dolarů méně.

To znamená, chceme-li být naprosto přesní, že v současné době centrální banky a soukromý sektor navýšili objem investičního zlata o 2,8 bilionu dolarů. Zadlužení však vzrostlo o víc než 2,5násobek hodnoty všech světových investic do zlata.

Navíc celková globální produkce zlata podle Gold Eagle letos dosáhne 3375 tun, což je zhruba 137 miliard dolarů. Z toho plyne, že nárůst globálního dluhu v první polovině roku 2018 byl 58krát vyšší než hodnota světové produkce zlata.

Deset let růstu

„Schopnost centrálních bank vytisknout peníze a navýšit dluhy ovlivnila hodnotu většiny akcií, dluhopisů a nemovitostí. Jednoduše řečeno, měnová politika centrálních bank většinou prospívá těm, kteří investují do akcií, dluhopisů a nemovitostí,“ vyvozuje specializovaný web. „Naneštěstí pro většinu investorů trvá současný hospodářský cyklus už 10 let, proto by se měli investoři připravit na masivní korekci.“

A investoři se tak i chovají. Investice do fyzického zlata vzrostly ve třetím čtvrtletí o 27 procent na 211 tun oproti 165 tunám ve stejném čtvrtletí loňského roku. Při porovnání mezičtvrtletního růstu se investiční poptávka po fyzickém zlatě ve třetím čtvrtletí zvýšila o 17 procent oproti druhému čtvrtletí, kdy to bylo 180 tun.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato