Zlato (oz) / USD
2 058,64
0,36 %
Zlato (oz) / CZK
45 710,06
0,18 %
EUR / USD
1,18
0,35 %
USD / CZK
22,20
0,18 %
Zlato
Bankám se zlato líbí

Obří americká banka Goldman Sachs udržuje svůj růstový výhled zlata. Podle její prognózy by se příští rok cena troyské unce zlata měla tlačit k 1600 dolarům. Investiční banka ve zprávě zveřejněné v neděli uvedla, že se jí drahocenný kov stále líbí, protože investoři hledají alternativní investiční aktiva.

Podle bankovních analytiků by zvýšená globální nejistota spojená s mírným globálním ekonomickým růstem měla i nadále podporovat cenu zlata. Foto: iStock

„Investiční deficit vytváří nadbytečné úspory a podporuje zlato. Teoreticky by se úspory měly rovnat investicím, ale v důsledku poklesu kapitálu a nárůstu preventivních peněžních zůstatků se začíná vyvíjet přebytek úspor, který podporuje ceny zlata,“ uvedli analytici ve své výhledové zprávě.

„V kombinaci se 750 tunami zlata nakupovanými centrální banky v souvislosti s dedolarizací a defenzivními rotacemi portfolia znamená nadbytek úspor, takže si pro rok 2020 zachováme svůj vzestupný zlatý postoj s cílem 1600 dolarů.“  Při aktuálním kurzu dolaru by to bylo 37 101 českých korun, tedy zhruba o čtyři tisíce víc než je dnešní cena unce (31,1 gramu) zlata na českém trhu.  

„Prognóza Goldman Sachs by představovala téměř desetiprocentní zisk z běžných cen,“ poznamenává odborný web Kitco News. Ten jako základ pro svůj výpočet použil cenu za prosincové futures (opce na nákup zlata), které se v úterý obchodovaly za 1456,70 dolaru za unci.

Obavy z recese trvají

Podle bankovních analytiků by zvýšená globální nejistota spojená s mírným globálním ekonomickým růstem měla i nadále podporovat cenu zlata do příštího roku. Přestože se sentiment investorů v globální ekonomice v poslední době zlepšil, experti Goldman Sachs poznamenali, že obavy z recese zůstávají zvýšené.

Investiční banka také vidí rostoucí tlaky na inflaci a obnovenou dynamiku měn rozvíjejících se trhů vůči americkému dolaru jako další dva faktory pro podporu žlutého kovu. „Vyšší inflační tlaky podpoří cenu zlata, i když se Federální rezervní systém (americká centrální banka) snaží držet úrokové sazby na současné nízké úrovni po delší dobu.“

(rek)