Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,27
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Zlato
Banka Goldman Sachs koupila zlatý fond

Společnost Goldman Sachs Asset Management dokončila převzetí zlatého burzovního fondu (ETF) v New Yorku od australské státní mincovny Perth Mint v hodnotě 500 milionů dolarů. Fond byl přejmenován na ETF Goldman Sachs Physical Gold.

ETF bude nadále poskytovat stejnou základní službu – fyzické zajištění vkladů zlatými cihlami. Foto: Shutterstock

Poplatek za správu ETF americká investiční banka nemění a zůstane na 0,18 %, stejně jako jeho kotace na newyorské burze. ETF také bude nadále poskytovat stejnou základní službu – konkrétně fyzické zajištění vkladů zlatými cihlami, které splňují specifikace spolehlivosti a kvality „Good Delivery“, jak je definuje organizátor největšího trhu s fyzickým zlatem na světě London Bullion Market Association.

Ačkoli se poplatek, místo konání a investiční cíl nemění, původní depozitář zlata, mincovna Perth, byl opuštěn, a s tím také jedinečné ručení vládou státu Západní Austrálie. Novým depozitářem je nyní londýnská pobočka jiné americké banky JPMorgan Chase, jež je polovinou duopolu bank (druhou polovinou je britská HSBC) a která je domovem stále větší a podle webu ETF Strategy pravděpodobně již alarmující koncentrace zlata ve vlastnictví fondů ETF (přibližně 2500 tun).

S Perth Mint také končí původní konvertibilita ETF, která akcionářům umožňovala vyměnit své akcie za dodání fyzického zlata ve formě cihel či slitků a mincí vydaných výhradně povětšinéu oblíbenou australskou mincovnou.

(rek)