Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Bank of America: Cena zlata půjde na pětiletá maxima

Zlato zahájilo svůj třetí týden v červených číslech, jelikož investoři opět objevili svou starou lásku k jinému aktivu, k americkému dolaru. Zlato však půjde nahoru, prohlásil v televizi CNBC technický stratég velkobanky Bank of America Merrill Lynch Paul Ciana. Jakmile se to zlomí, zaznamená takové rekordy, jaké nepamatujeme půl desetiletí, řekl.

Bank of America: Cena zlata půjde na pětiletá maxima. Foto: Shutterstock

„Ceny zlata se formují na šestileté základně. Z technického hlediska, čím širší je základna, tím větší je prostor nad ní. To je to, co se kolem zlata dnes děje. Ceny musí prolomit odpor na úrovni 1350 až 1375 dolarů, což by potvrdilo šestiletou technickou základnu a vytvořilo větší prostor. Už v polovině dubna se ceny zlata pohybovaly na úrovni 1369 dolarů, ale nepodařilo se jim dosáhnout na 1370 dolarů,“ argumentuje Paul Ciana.

Podle jeho analýzy jakmile se pásmo 1350 až 1375 dolarů prolomí, což si myslí, že se stane ještě letos, až se posilování dolaru zneutralizuje, bude před zlatem cesta k 1450 dolarům za troyskou unci. Technicky je na to dostatek místa. Ale od května 2013 se zlato nad 1450 dolary neobchodovalo. Drahocenný kov se spíš vyznačoval dlouhotrvajícím poklesovým trendem, který od září 2013 drží cenu zlata dokonce pod 1400 dolary.

„Vývoj ceny zlata je součástí širšího obrazu toho, co se děje uvnitř komoditních trhů,“ pokračoval Ciana. Podle něj se formuje komoditní růstový trh. Ten nastavuje index komodit o dalších 20 procent nahoru během jednoho až dvou let, předpokládá expert Bank of America Merrill Lynch.

Zopakuje se historie?

I když rostoucí americký dolar v posledních týdnech způsobil zlatu bolestivé ztráty, historické údaje ukazují, že obě aktiva by mohla fungovat společně, prohlásil v televizi CNBC Ciana. „Když se finanční politika USA dnes zpřísňuje jako v roce 2015, musíme připomenout, že ceny zlata tehdy vzrostly zhruba o 12 procent, zatímco dolarový index propadl o šest procent. Existují však i situace, kdy se obě aktiva mohou krátkodobě pohybovat v tandemu.“

Tyto pohyby však dlouho netrvají a inverzní korelace (jejich protikladný vztah) se nakonec vracejí k normálu. V tomto případě americký analytik v televizi CNBC předpověděl, že disproporce mezi oběma aktivy se natolik roztáhnou, že výsledkem budou vyšší ceny zlata a oslabující nebo neutrální dolar.

„Je příliš brzy na to, abychom očekávali zvrat v síle amerického dolaru, ale v určitém okamžiku bude toto posilování vyčerpáno,“ poznamenává komoditní stratég Saxo Bank Ole Hansen. „Bude chvíli trvat, než se tyto krátké pozice (spekulace na krátký růst) rozvinou a trh znovu zajistí rovnováhu,“ dodal pro server Kitco News. „Myslím, že teď je dobrý čas koupit zlato,“ radí Hansen čtenářům webových stránek Kitco.

(rek)