Zlato (oz) / USD
1 322,80
0,73 %
Zlato (oz) / CZK
30 106,46
0,52 %
EUR / USD
1,13
0,22 %
USD / CZK
22,76
0,21 %
Zlato
Australská těžba zlata míří k rekordu

Těžba zlata v Austrálii, která je druhým největším světovým producentem tohoto vzácného kovu, může být rekordní. Uvedla to australská poradenská společnost Surbiton Associates. Podmínkou ovšem je, aby se nové projekty uskutečnily podle plánů. Náklady na těžbu zlata v Austrálii patří mezi nejnižší na planetě. Těžební společnosti se tam v posledních letech těšily vysokým maržím a dál zvyšují svou produktivitu.

Celosvětová produkce zlata 3268,7 tuny byla loni historicky nejvyšší. Foto: Shutterstock

Australská těžba zlata v roce 2017 ve srovnání s předchozím rokem vzrostla o tři tuny na celkových 301 tun. Byl to nejlepší výsledek od roku 1999. Hlavním zdrojem růstu však nebyla nová ložiska, ale stoupající produkce v již existujících dolech.

„Vzhledem k předpokládanému počtu nových těžebních projektů, které se rozjíždějí, a s pouze omezeným počtem uzavírek vyčerpaných ložisek, by nebylo překvapivé zaznamenat dalších 20 tun zlata přidaných k loňské těžbě,“ sdělila agentuře Reuters ředitelka společnosti Surbiton Associates Sandra Closeová.

„To znamená, že celková roční produkce zlata v Austrálii ve výši 314 tun zaznamenaná v roce 1997, která je dosavadním absolutním rekordem, by mohla být překročena,“ dodala Closeová, aniž upřesnila časový rámec, jak dodává Reuters.

Tempo se zvyšuje

Podle informace Surbitonu australská produkce zlata v posledním čtvrtletí minulého roku dosáhla 80 tun, což je o šest tun víc, než bylo vytěženo v předchozím čtvrtletí. Bude-li toto tempo pokračovat i v roce 2018, není vyloučeno, že dosavadní rekord by mohl padnout již letos.

Největší množství zlata se aktuálně těží v Číně. Loňská čísla poklesla ze zhruba 455 tun žlutého kovu na 430 tun. Rusko ohlásilo ambiciózní plány na zvýšení těžby z nově otevíraných zdrojů, která by údajně měla atakovat hranici 300 tun. Loni údajně vytěžilo 306 tun. Do roku 2030 to má být dokonce až 400 tun ročně.

Celosvětová produkce zlata 3268,7 tuny byla loni historicky nejvyšší. Navázala tak na osm let neustálého růstu roční těžby. Marketingová organizace nejvýznamnějších těžařů zlata WGC ale ve svém výhledu upozorňuje, že po roce 2018 začne celková těžba zlata klesat. „Produkční profil vykazuje poměrně prudký pokles v příštích pěti až deseti letech. To je z velké části důsledek prudkého snižování kapitálových výdajů v posledních letech, stejně jako nedostatku nových významných ložisek,“ uvedla WGC už loni ve své zprávě.

(rek)