Zlato (oz) / USD
1 404,75
0,68 %
Zlato (oz) / CZK
32 064,62
0,27 %
EUR / USD
1,12
0,45 %
USD / CZK
22,83
0,41 %
Zlato
Arizona chce uzákonit povinné rezervy ve zlatě

Zákonodárce z Arizony předložil návrh zákona, který by umožnil finanční prostředky uložené v rezervním fondu státu, transformovat do fyzického zlata a stříbra.

Arizonský rozpočtový stabilizační fond má téměř 500 milionů dolarů aktiv. Arizona nemá žádné zlato ani stříbro. Foto: iStock

Republikánský kongresman Mark Finchem (v zákoně nazvaném Arizona Sound Stabilization Money Act) navrhuje, aby nejméně 10 procent arizonského stabilizačního fondu bylo povinně drženo v cenných kovech.

Arizonský rozpočtový stabilizační fond má téměř 500 milionů dolarů aktiv, ale v současné době je investován do dluhových nástrojů a do akciového trhu. Arizona nemá žádné zlato ani stříbro.

V roce 2017 Finchem prozíravě prosadil rozpočtové opatření, které odstranilo veškeré zdanění příjmů ze zlata a stříbra na státní úrovni.

Kongresmanovo odůvodnění

Zlata a stříbra se podle kongresmana netýkají běžná ani inflační rizika, jako např. dluhopisů a jiných investic s „fixním“ příjmem. A co je nejdůležitější, fyzické zlato a stříbro v depozitáři na rozdíl od akcií, dluhopisů a jiných finančních aktiv nemohou zkrachovat.

Ba naopak, v případě ekonomického kolapsu posilují. Dále se prokázalo, že drahé kovy mají dlouhodobou návratnost, snižují volatilitu a omezují možnost rozpočtového plýtvání.

Na podporu opatření Finchem ještě dodal: „Je nejvyšší čas, abychom ochránili státní majetek a daňové poplatníky před nestálým dolarem.“

(rek)