Zlato (oz) / USD
1 954,41
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 258,09
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
22,13
0,00 %
Zlato
Anketa: Která vlastnost zlata je nejdůležitější?

Redakce serveru Zlato.cz uspořádala anketu mezi českými ekonomickými analytiky jak bankovních, tak i nebankovních institucí s otázkou: Co považujete za dominantní vlastnost zlata? Na výběr dala tři možnosti: a/ ochrana proti inflaci, b/ dočasný bezpečný přístav při ekonomických turbulencích, c/ spekulace na zvýšení ceny.

Pro jednoho investora je zásadní ochrana před inflací, pro druhého spekulace na zvýšení ceny. Foto: iStock

Olivia Lacenová (Topforex) považuje za nejdůležitější vlastnost zlata, že dokáže ochránit majetek před zlými časy. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek si však myslí, že zlato je výborné především na spekulaci, ale dodává: „Často ale sázka na růst ceny přichází zároveň se snahou o zabezpečení majetku.“ 

Poslanec a zakladatel webu Bankovnipoplatky.cz Patrik Nacher také nezvolil pouze jednu možnost a dává přednost ochraně proti inflaci se spekulací na růst ceny zlata. Hlavní analytik společnosti Zlato.cz David Marášek se připojil k většinovému názoru, že zlato funguje především jako bezpečný přístav při ekonomických otřesech, ale dodává: „…i když lepší by byla odpověď bez slůvka dočasný“.

Zcela originální byla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Ke třem nabízeným možnostem si přidala čtvrtou: „Jako aktivum, které by v portfoliu investora nemělo chybět a je jedno v jaké podobě, jestli jako certifikát, cihla nebo mince. Z vašich nabídek bych vybrala b.“

„Motivy, proč jednotliví investoři investují do zlata, se liší na základě jejich preferencí. Pro jednoho je zásadní ochrana před inflací, pro druhého spekulace na zvýšení ceny. Podle nás je zlato ideální dlouhodobou investicí, která investora ochrání před inflací a která přinese navíc mírný výnos. Zásadní ale podle nás je držet investici ve zlatě dlouhodobě, aby se investor vyhnul kolísání cen zlata, ke kterému dochází,“ napsal analytik finančních trhů společnosti Next Finance Jiří Cihlář.

(rek)