Zlato (oz) / USD
1 921,38
0,10 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analýza: Komoditní index v pololetí klesl o desetinu, výjimkou jsou cukr a zlato

Ceny komodit na světových trzích v prvním letošním pololetí klesly, největší zlevnění zaznamenaly energie a průmyslové kovy. Naopak zdražilo zlato či cukr. ČTK to řekl analytik investiční společnosti XTB Jiří Tyleček. Komoditní index agentury Bloomberg ztratil od počátku roku deset procent.

Komodity
Ceny komodit na světových trzích v prvním letošním pololetí klesly, největší zlevnění zaznamenaly energie a průmyslové kovy. Naopak zdražilo zlato či cukr. Foto: iStock

„Komodity v průběhu posledních týdnů korigovaly ztráty trhu od počátku roku. Červen byl pro tuto skupinu aktiv prvním růstovým měsícem v tomto roce. Bloomberg komoditní index vzrostl o téměř tři procenta,“ řekl Tyleček.

Energie v tomto roce podle něj zlevňují. Cena severomořské ropy Brent klesla od počátku roku o 13 procent, americký benchmark WTI o 12,6 procenta. Cena ropy se částečně propsala do cen paliv v Česku. Průměrná cena nafty na čerpacích stanicích se ve srovnání s počátkem roku snížila o 5,30 Kč za litr. Naopak průměrná cena benzínu je vyšší o 1,22 Kč za litr.

Cena plynu od počátku roku výrazně klesla, i když v posledních týdnech část ztrát smazala. Cena měsíčního kontraktu v Rotterdamu se snížila od začátku roku o 58 procent. Elektřina také v červnu korigovala předchozí poklesy. Cena ročního kontraktu letos zatím ztratila 42,5 procenta. Kontrakt v Rotterdamu klesl od počátku roku o 49,8 procenta.

Podle dat společnosti URS také letos mírně klesají ceny stavebních materiálů. Drží se na úrovni 140 procent cenové hladiny zaznamenané na začátku roku 2021. V tomto roce se výrazně snížily ceny hlavně výrobků z oceli a tepelných izolací. Zároveň se na trhu také projevuje uklidňování situace s palivovým dřevem. Od začátku roku 2023 klesla cena palivového dřeva přibližně o čtvrtinu a v posledních týdnech je stabilní.

Ceny průmyslových kovů začaly v posledních týdnech víc klesat kvůli nevýraznému výkonu čínské ekonomiky. Cena mědi se snížila v tomto roce dosud o 2,3 procenta. Cena hliníku ztratila 9,2 procenta. Do záporných hodnot se hlouběji dostalo také stříbro, které zlevnilo o 6,3 procenta.

Naopak cena zlata v prvním pololetí stoupla o 4,6 procenta. Cena palladia se za prvních šest měsíců roku propadla o přibližně 32 procent. Podobně i další cenný průmyslový kov, a to platina, která ztratila 16,7 procenta své hodnoty, podotkl Stránský

Co se týká zemědělských komodit, tak nejvyššího růstu dosahuje podle Tylečka stále cukr, i když jeho vysoký růst z počátku roku se postupně snižuje. Cena cukru v New Yorku letos přidala 12,1 procenta. „Podobný vývoj jsme v letošním roce viděli u kávy. Tady jsou však už předcházející zisky kompletně pryč. Káva v New Yorku klesá o 0,9 procenta,“ upozornil Tyleček.

Ceny obilovin za sebou mají v posledních týdnech výraznou rozkolísanost, ale začaly opět prudce klesat. Nejvíce ztrátová je letos pšenice. Cena kontraktu na chicagské burze klesla o 16,8 procenta. Cena kukuřice ztratila 13,5 procenta, uzavřel Tyleček.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato