Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytik: V lednu na burzách výrazně klesly ceny energií, zlato zdražilo

V lednu na světových burzách výrazně klesly ceny energií. Naopak zdražilo zlato, měď či hliník. Obecně komodity stagnovaly, komoditní index Bloombergu se snížil o 0,5 procenta do blízkosti nejnižších úrovní od počátku války na Ukrajině. ČTK to řekl analytik investiční společnosti XTB Jiří Tyleček.

zlato, burza
Cena zlata v lednu stoupla o 5,7 procenta na 1928 dolarů za troyskou unci. Foto: iStock

„Trhy se bojí přicházející recese do velkých ekonomik včetně USA či Evropy. Na druhou stranu si však obchodníci slibují růst poptávky spojený s koncem politiky nulového covidu v Číně, která je jejich největším světovým spotřebitelem,“ uvedl Tyleček.

Americký dolar, ve kterém je většina obchodovaných komodit vyjadřována, v lednu slábl a měl by tak podle analytika teoreticky podporovat dolarový růst cen. „To se však nestalo. V přepočtu na další měny včetně české koruny měly komodity ještě výraznější tendenci zlevňovat,“ komentoval čísla Tyleček.

Nejvyšší ztráty zaznamenaly v lednu energie. Cena severomořské ropy Brent klesla o 1,7 procenta k úrovni 84,50 dolaru za barel. Texaský ropný Benchmark WTI ztratil 1,5 procenta na 79 dolarů za barel. Klesaly také ceny plynu. Na konci měsíce ztrácel měsíční kontrakt na burze v Nizozemsku 27,5 procenta na 57 eur/MWh. Šlo o nejnižší cenu od září 2021.

Ceny elektřiny vývoj plynu kopírovaly. Měsíční kontrakt elektřiny na burze v Lipsku ztratil 28 procent na cenu 176 eur/MWh. Byla to jedna z nejnižších úrovní od března 2022. Padala také cena uhlí. V Rotterdamu byl pokles o 36 procent na 140 dolarů za tunu. Pokles cen energií souvisel s dosavadním teplejším průběhem zimy, upozornil Tyleček.

V lednu naopak podle něj výrazně rostly ceny průmyslových kovů. Měď přidala 10,1 procenta na 9220 USD za tunu. Hliník přidal 11,2 procenta a dostal se na 2650 USD/tunu. Za růstem cen průmyslových kovů stál optimismus okolo Číny, uvedl Tyleček. Ceny dřeva a izolací se držely na prosincových úrovních. Mírný nárůst cen ale zaznamenaly cihly či betonové prvky.

Cena zlata v lednu stoupla o 5,7 procenta na 1928 dolarů za troyskou unci. Úspěch zlata v lednu nenásledovalo palladium, jehož cena klesla o 8,6 procenta na 1639 dolarů. Cena platiny, která je stále hojně využívaná automobilkami, v lednu klesla o 6,1 procenta na 1019 USD. Měď v lednu posílila o 10,5 procenta.

Naopak stříbro zlevnilo o 0,9 procenta na 23,70 USD za unci. Drahým kovům pomohl pokles dolaru a obchodníci začali vnímat limity růstu úrokových sazeb centrálních bank, míní Tyleček. Ze zemědělských komodit nejvyššího vzestupu dosáhly cukr a káva. Cena cukru vzrostla o osm procent na 0,215 USD za libru. Cena kávy přidala sedm procent na 1,79 dolaru za libru. Nejvýraznější ztráty předvedla pšenice. Pokles o 4,5 procenta ji dostal na 7,5 USD za bušl, doplnil Tyleček.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato