
Žádný analytik nepředpovídal průměrnou cenu nad 3 000 dolarů, ale 20 analytiků tiplo rekordní výkyv nad tuto cenu. Nejdál zašla Chantelle Schievenová (Capitalight Research), jedna z nejoptimističtějších analytiček, která v lednu svým tipem na maximální cenu 3 290 dolarů vypadala jako blázen. Keisuke Okui (Sumitomo Corp.) zašel nejdál s průměrnou roční předpovědí 2 925 dolaru za unci.
Už v prvním čtvrtletí se všechn prognózy zhroutily. A důvod? Analytici byli jako vždy vyzváni, aby identifikovali tři faktory, které ovlivní cenu zlata v roce 2025. Zde jsou odpovědi:
Politika americké centrální banky (28 %)
Nákupy centrálních bank (21 %)
Geopolitická rizika/nejistota (15 %)
Nikdo se ani slůvkem nezmínil o clech, která rozvrat všech prognóz nakonec způsobila. Připlula jak černá labuť. A tak se analytici tentokrát v dubnové anketě agentury Reuters ocitli v nové situaci. Nyní předpovídají průměrnou roční cenu zlata nad 3 000 dolarů. Průzkum mezi 29 analytiky a obchodníky dospěl k mediánové ceně pro letošní rok ve výši 3 065 dolarů za unci, což je zásadní skok z 2 756 dolarů z ankety před třemi měsíci.
Spotové ceny zlata v roce 2025 už vzrostly o čtvrtinu, což se téměř rovná nárůstu o 27 % zaznamenanému za celý rok 2024. Zlaté slitky se letos v průměru pohybovaly kolem 2 952 dolarů za unci.
Cena v polovině března poprvé překročila hranici 3 000 dolarů a minulý týden i hranici 3 500 dolarů. Přestože cena zlata od té doby klesla (v době psaní tohoto článku na 3 224 dolarů), analytici očekávají, že ji i nadále budou podporovat prudké výkyvy v politice USA a zdlouhavá obchodní jednání.
„Osud zlata bude dál záviset na neštěstí ostatních trhů,“ charakterizoval situaci Ole Hansen, vedoucí komoditní strategie v Saxo Bank. A to částečně i sesterských. Analytici například upozornili na drastický propad poptávky u zlatníků kvůli vysokým cenám.
„Toky do centrálních bank rovněž zpomalují a odeznění celního rizika a slábnoucí šance na recesi může snížit atraktivitu zlata jako bezpečného útočiště,“ dodává Suki Cooperová z banky Standard Chartered.
Na druhé straně čínská maloobchodní armáda přilévá olej do ohně. Denní objemy obchodů na Šanghajské burze explodovaly a překročily milion kontraktů. Místní fondy kryté zlatem zaznamenaly příliv investic, který již překonal celý loňský rok.
„Čínští investoři si nejen kupují hospodářský pokles, ale kupují i strach. A pozadí nemůže být napjatější: nejistá ekonomika, návrat cel, křehký jüan a rostoucí přesvědčení, že vztahy mezi USA a Čínou by mohly být nenapravitelně zničeny.“ píše ekonomický web GuruFocus.
Pod titulkem: „Čínská sázka na zlato za 5 000 dolarů je v plném proudu – maloobchodníci jedou naplno“ líčí dění v Číně jako přípravu na válku. Bankám údajně docházejí slitky zlata. Šanghajská burza se snaží situaci uklidnit varováními před volatilitou, ale jen málokdo naslouchá. Podle Johna Readea ze Světové rady pro zlato právě tento masivní nárůst maloobchodu pomohl zlatu vystoupat k rekordu.
Mezitím banky jako jsou Goldman Sachs, China International Capital Corp., JPMorgan už se nebojí cílové ceny 4 000 až 5 000 dolarů za unci. V popisované situaci to nezní tak šíleně. Techničtí analytici už se liší jen v tom, kdy to bude.
Rudolf Marek