Zlato (oz) / USD
1 774,43
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
38 469,28
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
21,68
0,00 %
Zlato
Analytici Citi čekají dvouletý růst ceny zlata

Přestože neočekávají žádný ohňostroj v odvětví drahých kovů, domnívají se analytici amerického bankovního obra Citi, že koupit zlato jako obranu proti jakémukoli poklesu je rozumné, neboť finanční a geopolitická rizika budou v roce 2019 pokračovat.

Ve svém základním scénáři banka vidí cenu zlata na průměrné hodnotě 1265 dolarů letos a 1300 dolarů příští rok. Foto: Pixabay

„Ve střednědobém horizontu vidíme uměřený růst ceny zlata. Pokračující pokles amerického akciového trhu, postupné ukončování tištění peněz centrálními bankami, vyšší celková volatilita (nestálost) makroekonomických trhů a zvýšené geopolitické riziko by měly hovořit ve prospěch nákupu zlata,“ domnívají se analytici banky.

Ve svém základním scénáři banka vidí cenu zlata na průměrné hodnotě 1265 dolarů letos a 1300 dolarů příští rok.

Nicméně banka také dává 30procentní šanci tomu, že se cena zlata posune na 1400 dolarů za troyskou unci ve třetím čtvrtletí příštího roku a v průměru dosáhne 1365 dolarů za unci.

„Rozmezí 1300–1400 za unci se zdá být reálné, jestliže americké a světové akcie budou propadat, změní se sentiment v rozvíjejících se zemích, nebo dojde k neočekávanému oslabení dolaru na pozadí obchodní dohody mezi USA a Čínou,“ cituje analytiky web Scrap Register.

Index S&P 500 flirtuje s medvědy

Největší hrozbou pro zlatý trh zůstává podle Citi americký dolar, nicméně dolar by mohl mít menší vliv na trh s drahými kovy, pokud akciové trhy budou i nadále klesat. „V současné době jsou ceny zlata na nejvyšších úrovních z loňského června, protože akciové trhy stále flirtují s medvědy (pokles cen). Burzovní index odborníky vybraných pěti set amerických firem S&P 500 poklesl téměř o 15 procent oproti rekordním maximům zaznamenaným v září.

Podle nejnovějšího výzkumu banky může být hlavním faktorem růstu ceny zlata ekonomická nejistota. Analytici City rovněž konstatovali, že průměrná cena zlata vzrostla o sedm procent, zatímco index S&P 500 klesl o víc než 12 procent.

(rek)