Zlato (oz) / USD
1 969,91
0,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americký optimismus ovlivňuje cenu zlata

Zlato sice pokračovalo v největším poklesu ceny za víc než tři týdny, ale českého klienta se to příliš netýká. Nejlevnější unce zlata stojí na tuzemském trhu stále kolem 41 tisíc korun při výkupní ceně zhruba o čtyři tisíce korun nižší. Podobná cena zlata na českém trhu byla už v polovině února a s menšími výkyvy souvisejícím s cenou dolaru se na této úrovni drží dodnes.

analytici, kteří si mysleli, že zlato bude s globálním ekonomickým oživením zdražovat, nyní říkají, že cena zlata spíš stoupne kvůli současné vlně pandemie, která uzavřela část Evropy. Foto: iStock

Zlato tak míří k prvnímu čtvrtletnímu poklesu od roku 2018, protože optimismus ohledně globálního oživení ekonomiky snižuje zájem o bezpečná útočiště. Americký dolar, ještě silnější než se očekávalo, a rostoucí výnosy vládních dluhopisů dál stahují investiční zlato z rekordní hodnoty v srpnu loňského roku, připomíná izraelský web FX Leaders

Podle agentury Bloomberg přisypal písek do zlatého soukolí i americký prezident Joe Biden, který se chystá odhalit detaily obřích výdajových plánů poté, co oznámil velký pokrok ve vakcinaci. Biden uvedl, že 90 procent dospělých v USA se může od 19. dubna přihlásit k očkování, což zvýšilo chuť investorů riskovat, i když kolem nových kmenů viru přetrvávají pochybnosti. 

„Obchodníci na Wall Streetu stále víc věří, že zlepšený ekonomický výhled bude podporovat růst spotřebitelských výdajů, což by zase zvýšilo inflaci – jeden z hlavních důvodů, který posiluje výnosy amerických dluhopisů,“ konstatuje FX Leaders.

Na druhé straně analytici, kteří si mysleli, že zlato bude s globálním ekonomickým oživením zdražovat, nyní říkají, že cena zlata spíš stoupne kvůli současné vlně pandemie, která uzavřela část Evropy. Stejně tak rozvíjející se trhy, jako jsou Brazílie a Indie, hlásí prudký nárůst čerstvých infekcí. Také prezident Biden varoval Američany, že boj s koronavirem ještě není vyhraný.

(rek)

Další z kategorie Zlato