Zlato (oz) / USD
1 423,75
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 886,99
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,40
0,00 %
Zlato
Americké prognózy. Zlato bude stoupat

Žlutý kov, kterému se zatím letos podařilo dosáhnout průměrné ceny 1285 amerických dolarů za troyskou unci, by měl v příštích 12 měsících zdražit na průměr 1325 dolarů za unci. Tak to mají nyní spočítané analytici amerického finančního domu Goldman Sachs a experti Bank of America Merill Lynch s tím víceméně souhlasí.

Schodek vládního rozpočtu USA by z dlouhodobého pohledu mohl být pro cenu vzácných kovů pozitivní. Foto: iStock

Goldman Sachs ve svém komoditním výhledu přepracoval dvanáctiměsíční prognózu ceny zlata z předchozích 1450 dolarů na 1325 dolarů za unci. Analytici rovněž uvedli, že tříměsíční projekce byla resetována na 1250 dolarů, zatímco šestiměsíční cíl byl stanoven na 1300 dolarů za unci (31,1 g).

Přípravy obchodních válek pomohly zlatu udržet si současnou sílu, avšak silnější americký dolar a rostoucí ceny surovin vytvářejí značnou bariéru zabraňující růstu jeho ceny, stojí v analýze Bank of America Merill Lynch, v níž se dále tvrdí, že efekty silnějšího dolaru v krátkém časovém horizontu pravděpodobně potlačí trh s drahými kovy, avšak na druhé straně schodek vládního rozpočtu USA by z dlouhodobého pohledu mohl být pro cenu vzácných kovů pozitivní.

Šéf komoditních investic Bank of America Fransisco Blanch v analýze potvrzuje, že reforma daní z příjmu právnických osob prohloubí fiskální nerovnováhu amerického rozpočtu. Blanch si myslí, že obchodní války a růst úrokových sazeb v USA by sice mohly vést k posílení dolaru, ale „nakonec se obchodní války USA stejně vymstí,“ uvedl doslova.

Pro všechny případy

Další americký bankovní gigant Morgan Stanley doporučuje investorům, aby sice profitovali z růstu amerických akcií, ale zároveň takticky umístili do portfolia tři až pět procent zlata. „Doporučujeme to v rámci obvyklých varování,“ napsala banka v analýze trhu.

Taková výzva je od banky Morgan Stanley něco skutečně mimořádného, protože zlatu dlouhodobě nefandí. Globální investiční výbor banky se opakovaně nechal slyšet, že již nepovažuje zlato za strategickou třídu aktiv. I přesto doporučuje do zlata investovat. Stále je ještě dobrá příležitost k nákupům.

(rek)