Zlato (oz) / USD
1 901,83
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 622,00
0,00 %
EUR / USD
1,19
0,01 %
USD / CZK
22,94
0,00 %
Zlato
Americké Citibank se prognóza povedla

Analytici čtvrté největší americké banky Citibank se ve své nejčerstvější prognóze úžasně strefili. Uvedli, že pokud cena zlata klesne na 1920 dolarů, bude to varování před hlubší korekcí. A to se skutečně stalo. Cena zlata, která spoustu dnů oscilovala kolem 1950 dolarů, se v úterý skutečně dostala na sestupnou křivku.

Cena zlata se ocitla v červených číslech ve všech hlavních měnách, na čemž se podílelo hlavně posílení dolaru. Foto: iStock

„Vzhledem k tomu, co se stalo v červnu, by však měl kov najít velmi silnou podporu na úrovni 1902–1903 dolarů, “ konstatovali analytici Citibank, a skutečně se v úterý cena vzácného kovu usadila poblíž této hodnoty.

Experti Citibank jsou ve střednědobém a dlouhodobém výhledu zlatu dál příznivě nakloněni. „Z krátkodobého hlediska jsme pro zlato takticky a ve střednědobém horizontu strukturálně. Udržujeme si cílovou cenu na příští tři měsíce na 2200 dolarech za unci a cíl na 6–12 měsíců na 2400 dolarech za unci.“ 

Předpověď průměrné ceny na rok 2021 Citibank zvedla o 300 dolarů. „Oproti naší aktualizaci ze začátku července na rekordních 2275 dolarů za unci.“ Zatím se prognóze Citibank daří. Vyplní-li se až do konce, i dnes váhající investory za nedlouho potěší.

Zlato v červených číslech

Cena zlata se ocitla v červených číslech ve všech hlavních měnách, na čemž se podílelo hlavně posílení dolaru, což je smůla pro české investory, protože ještě před pár dny byl dolar o korunu levnější. Ale není třeba ztrácet naději. Dolarová cena by mohla klesnout ještě víc.

Vandana Bharti ze společnosti SMC Comtrade agentuře Reuters sdělila, že se dá předpokládat, že zlato zasáhne úroveň 1880–1890 dolarů za unci, než se zotaví. Se zotavením, a tudíž s kladným výsledkem pro investory, počítají i další analytici. 

„Extrémně nízké výnosy a záporné reálné úrokové sazby zůstanou tak, jak jsou nyní, mnohem déle a z dlouhodobého hlediska by to mělo poskytnout ceně zlata podporu,“ cituje Reuters Avtara Sandua, vedoucího manažera komodit ve společnosti Phillip Futures. 

(rek)