Zlato (oz) / USD
1 284,91
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
29 618,08
0,03 %
EUR / USD
1,12
0,01 %
USD / CZK
23,05
0,04 %
Zlato
Americká armáda údajně převzala 50 tun islamistického zlata

Zbývající skupiny bojovníků Islámského státu na severovýchodě Sýrie čelí bezprostřední porážce. Stále častěji se tak objevuje otázka, zda právě tam není, nebo nebyl ukrytý zlatý poklad někdejšího chalifátu. Blogerský web Zero Hedge přišel s informací, že Spojené státy údajně daly islamistům nabídku, kterou nebylo možné odmítnout: zlato, nebo život.

Podle místních zdrojů již USA zlato ze základny amerických leteckých sil u Kurdy kontrolovaného města Kobani odvezly. Foto: Wikipedie

Podle zpráv syrské státní zpravodajské agentury SANA již americké síly prý dokonce uzavřely s Islámským státem dohodu, podle níž by skupina teroristů ve východosyrské provincii Deir el-Zur měla odevzdat asi 50 tun zlata výměnou za bezpečný průchod.

Drahocenný kov v hodnotě kolem 2,13 miliardy dolaru samozvaný chalifát naloupil v době své expanze v Sýrii a v Iráku v letech 2015 až 2017.

Už zlato mají?

Turecké noviny Daily Sabah uvádějí, že podle místních zdrojů vrtulníky americké armády zlato ze základny amerických leteckých sil u Kurdy kontrolovaného města Kobani již odvezly. Část zlata byla prý také přidělena kurdským lidovým milicím (YPG), které dominují Syrským demokratickým silám (SDF), americkému spojenci.

Podle Zero Hedge zprávy uvedeného typu přicházejí poté, co SANA zveřejnila, že místní obyvatelé byli svědky toho, jak v únoru americké vrtulníky přepravovaly velké množství zlata, zhruba 40 tun, z oblasti al-Dašiša. Zlato bylo islamisty údajně vyrabováno v iráckém Mosulu a dalších částech Sýrie.

Syrská státní média tvrdí, že islamisté dovedli Američany na místa, kde bylo zlato ukryto: „Díky této dohodě Washington ušetřil stovky polních velitelů a odborníků chalifátu,“ cituje Zero Hedge.

Tvrzení syrských médií se údajně shoduje se zprávami vojenského monitorovacího střediska Velké Británie i Syrské organizace na ochranu lidských práv (SOHR), které tvrdí, že USA a jeho kurdští spojenci ušetřili bojovníky Islámského státu právě kvůli kořisti.

SOHR obviňuje Kurdy a Američany

„Koaliční síly vedené USA a SDF se záměrně nezaměřují na ty oblasti pod kontrolou teroristů a velitelů Islámského státu ve východním Eufratu v Deir el-Zour, kde se na základě výslechu zajatců pokoušejí lokalizovat zlatý poklad,“ napsala již dříve SOHR.

Syrská a ruská média již dlouho tvrdí, že Washington na rozdíl od svého tvrzení, nevede s extrémistickými skupinami válku, nýbrž s nimi mnoha způsoby spolupracuje.

Během dobývání syrského města Rakká koalice pod vedením USA podle zpravodajství BBC uzavřela dohodu s teroristy, že jim poskytne bezpečný průchod při evakuaci této oblasti. Smlouva prý zajistila přežití a svobodu mnoha špičkovým vůdcům Islámského státu a řadě zahraničních bojovníků.

„USA si pod záminkou boje proti Islámskému státu stále udržují základnu v al-Tanf na syrsko-jordánské hranici v rozporu s mezinárodním právem a přáním syrské vlády.“ Moskva podle Zero Hedge opakovaně obviňuje Spojené státy z vytváření nových ozbrojených skupin z bývalých islamistických bojovníků, kteří mají být připraveni zaútočit na syrské jednotky, až USA kontrolované oblasti opustí.

(rek)