Zlato (oz) / USD
1 526,22
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
35 404,26
0,14 %
EUR / USD
1,12
0,28 %
USD / CZK
23,20
0,16 %
Zlato
Akciové zemětřesení obnovilo lásku ke zlatu

Ceny zlata vzrostly minulý čtvrtek na nejvyšší hodnotu za více než poslední dva měsíce. V pátek růst ceny zlata pokračoval a unce vzácného kovu podražila o víc než 30 dolarů.

Zájem investorů o zlato vypukl po propadu akciového trhu v USA, který byl, jak píše web Market Watch, infikován propadem zahraničních burzovních indexů. Foto: iStock

Zájem investorů o zlato vypukl po propadu akciového trhu v USA, který byl, jak píše web Market Watch, infikován propadem zahraničních burzovních indexů.

„Globální akciové trhy zažily ve čtvrtek značný pokles,“ píše server a vyjmenovává další důvody, které způsobily raketový růst ceny zlata: Dolar, jenž má na cenu zlata klíčový vliv, proti svým měnovým konkurentům nečekaně oslabil.

Další oblíbené aktivum investorů – americké státní dluhopisy, jež Market Watch označil za hlavního viníka vzestupu ceny zlata – začalo být zajímavější než riskantní akcie, protože růst úrokových sazeb zvyšuje jejich výnosy.

Peníze z prodávaných akcií se zřejmě přesouvají právě do bondů. A do zlata.

O desítky dolarů

Navzdory velikosti zisku zlata, který se počítá ne v jednotkách, nýbrž v desítkách dolarů, nebyl řídící partner společnosti Altavest Michael Armbruster současným vývojem překvapen.

Analytici brokerské firmy Zaner Precious Metals zmíněné události popsali následovně: „Když došlo k obrovskému akciovému fiasku a ještě mírnému útlumu ekonomiky, zlato se opět ukázalo jako bezpečné útočiště, zvláště když burzovní index Dow Jones Industrial Average zaznamenal za 24 hodin pokles o 1300 bodů.“

Ve stejném duchu hovořil s Market Watch i Armbruster: „Zlato je přirozeným bezpečným útočištěm a každý se mu vyhýbal. Myslím, že teď uvidíme cenovou jízdu, která se zastaví někde kolem 1300 dolarů za unci před koncem roku.“

„Přinejmenším na čas se trh zlata zbaví obav z oslabování fyzické poptávky a vydobyde si tak lepší investiční pozici,“ dodali analytici Zaneru ve své denní zprávě. Přesto by podle jejich názoru k trvalému růstu ceny zlata bylo zapotřebí mnohem silnější úzkosti investorů z poklesu cen akcií, aby to vedlo ke konzistentním spekulativním nákupům zlata.

(rek)