Zlato (oz) / USD
1 231,84
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 161,38
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,01 %
USD / CZK
22,05
0,00 %
Zlato
ABN Amro rapidně změnila zlatou prognózu

V letošním roce vzrostla cena zlata o 15 procent. Slabší americký dolar, nižší výnosy amerických dluhopisů i nižší reálné výnosy úrokových sazeb v USA a politická nejistota jak uvnitř Spojených států tak i globální, byly důležitým hnacím motorem tohoto nárůstu ceny zlata. Psychologicky významná úroveň 1300 dolarů za troyskou unci byla překonána. Co bude dál?

Vůbec jsme nepředpokládali, že k tak ostrému růstu cen zlata může dojít, říká banka ABN Amro. Foto: Shutterstock

„Kombinace politického chaosu a nedávných projevů klíčových centrálních bankéřů (vyhnuli se měnovým otázkám – pozn. red.) poskytuje perfektní prostředí pro drahé kovy,“ uvedla kanadská investiční kapitálová společnost TD Securities. Navíc politický chaos ve Washingtonu bude rotovat především kolem termínu, kdy vyprší Kongresem schválený dluhový strop s rizikem, že se americká vláda ocitne na prahu platební neschopnosti.

Prezident Donald Trump stále neví, zda se mu vůbec podaří naplnit jeho předvolební záměry včetně výstavby pohraniční zdi mezi USA a Mexikem, dodává zpráva TD Securities, podle níž jsou to právě vnitropolitické důvody, jež vedly ke zvýšení ceny zlata.

Ed Morse, globální ředitel komoditního výzkumu bankovního domu Citigroup, v televizi Bloomberg zase prohlásil, že hlavním důvodem nynější zlaté horečky je napětí mezi USA a Severní Koreou. K tomu nizozemská banka ABN Amro rapidně změnila svou prognózu na průměrnou cenu zlata o bezmála sto dolarů nahoru: „Vždycky je těžké cokoli předvídat, když trh ztratí rytmus, jako tomu bylo za poslední dva měsíce. Očekávali jsme, že ceny zlata klesnou na asi 1200 dolarů za unci. Vůbec jsme nepředpokládali, že k tak ostrému růstu cen zlata může dojít.“

Všechno je jinak

A jaké důvody k této změně ABN Amro vedly? Za prvé jsou podle bankovní analýzy finanční trhy přesvědčeny, že americká centrální banka v příštích 18 měsících pouze jednou zvýší úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. „To se podle našeho názoru zdá příliš málo, ačkoli projekce čtyř zvýšení sazeb se jevila jako příliš agresivní.“

Za druhé: od začátku roku dolarový index klesá. „Dlouhodobější technický obraz amerického dolaru je záporný, zatímco ceny zlata jsou opět pozitivní.“ Za třetí se snížily reálné výnosy desetiletých amerických dluhopisů, což ceny zlata podpořilo. „Nižší reálné výnosy činí zlato jako investiční aktivum vůči americkému dolaru atraktivnější, takže se zlato obchoduje jako měna.“ A konečně, s nástupem Trumpa do Bílého domu se politická situace v USA zhoršila a geopolitická rizika zvýšila. „To rovněž podporuje cenu zlata.“

 „Změnili jsme prognózu, aby odrážela tyto skutečnosti. Naše nová prognóza ceny zlata na konci roku činí 1300 dolarů za unci (z původních 1210 dolarů),“ uvedla ABN Amro, která bývá na zlatém trhu často citována.

Uvedený vývoj by měl být pro dlouhodobější výhled ceny zlata pozitivní. Nicméně v krátkodobém horizontu, podle analýzy nizozemské banky, pravděpodobně přijde dočasná ozdravná vlna v kurzu amerického dolaru. Některé pozvolné úpravy v očekávání příštích kroků americké centrální banky a o něco vyšší výnosy desetiletých obligací dle ní zřejmě vyvolají vlnu uklidnění. To bude mít na ceny zlata rovněž dopad. „Takový vývoj pravděpodobně povede k pokusům opustit linii nad 1300 dolary za unci,“ zdůvodňuje ABN Amro svůj odhad.

(rek)