Zlato (oz) / USD
1 409,31
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 514,31
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,36
0,00 %
Zlato
Aberdeen Standard: Trh je nejistý, cena zlata poroste

Pokles reálných úrokových sazeb a slabší americký dolar budou nejvýznamnějšími katalyzátory růstu cen zlata v příštím roce, tvrdí šéf firmy Aberdeen Standard Investments.

Pokračující volatilita trhu bude dalším velkým katalyzátorem, jenž bude v příštím roce působit na růst ceny zlata. Foto: iStock

Ředitel investičních strategií Maxwell Gold v rozhovoru pro Kitco News uvedl, že rostoucí nejistota na finančních trzích by mohla přinutit americkou rezervní banku zpomalit zvyšování úroků.

Gold dál řekl, že trhy v příštím roce dávají jen malou pravděpodobnost ještě dvěma zvýšením základních úrokových sazeb.

Očekávání zvýšení úrokových sazeb je podle něj na nejnižší úrovni od začátku zpřísňovacího cyklu. Ještě před několika měsíci trhy počítaly se čtyřmi korekcemi úrokových sazeb v roce 2019.

„Trh je nejistý ohledně postupného zvyšování úrokových sazeb. Jakékoli zpomalení utahovacího cyklu americké Federální rezervní banky bude výhodné pro zlato.“

Katalyzátor č. 2

Pokračující volatilita trhu bude dalším velkým katalyzátorem, jenž bude v příštím roce působit na růst ceny zlata. Přestože v příštím roce Gold nepředpokládá úplnou recesi, očekávání nižšího ekonomického růstu by mělo přibrzdit akciové trhy.

„Myslím si, že akcie ještě nedosáhly svého dna, a proto zlato jako diverzifikační přínos bezpečného útočiště dál vypadá atraktivně,“ sdělil Kitco News.

V příštím roce by se podle jeho názoru měla cena zlata pohybovat od 1275 do 1325 dolarů za troyskou unci. Je tu však rostoucí pravděpodobnost, že by se mohl uskutečnit i scénář, který by měl za následek růst ceny zlata až k rozmezí od 1375 do 1425 dolarů.

„Domnívám se, že zlato se může vrátit k 1300 dolarům (nad kterou už letos bylo), ale americký dolar stále zůstává silným protivníkem. Aby však zlato přerušilo cestu k 1300 dolarům za unci, musela by se zvednout inflace.

Trhy by musely vidět, že se růst spotřebitelských cen posunul nad tři procenta. A současná dynamika americké ekonomiky je inflační. Musíme tedy počkat a uvidíme, jak se vše vyvine,“ uzavřel šéf investiční firmy Aberdeen Standard svoji úvahu.

(rek)