Zlato (oz) / USD
1 939,72
1,01 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Sheltonová další kandidátkou pro Fed

Bílý dům zvažuje konzervativní ekonomku Judy Sheltonovou jako kandidátku na jedno ze dvou volných míst v Radě guvernérů Federálního rezervního systému (Fed), americké obdoby centrálních bank. Podle dvou obeznámených lidí byla výkonná ředitelka Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) administrativou Donalda Trumpa již kontaktována.

Sheltonová působí jako neformální poradce prezidenta Trumpa. Foto: Twitter

Žádost o komentář pro agenturu Bloomberg Sheltonová odmítla, ale v sobotu odpověděla na SMS republikánského kongresmana Jima Bankse, který jí napsal, že by byla pro centrální banku „skvělý tip“, stručnými slovy: „Děkuji, pane“. To signalizuje, že o nabídce hodlá přinejmenším přemýšlet.

Sheltonová, která občas slouží jako neformální poradce prezidenta Trumpa, je držitelem titulu Ph.D. v obchodní administrativě s důrazem na finance a mezinárodní ekonomii z University of Utah. Než nastoupila do EBRD, pracovala pro projekt Sound Money, který byl založen na podporu povědomí o měnové stabilitě a finančním soukromí.

V dubnu napsala pro Wall Street Journal komentář, v němž uvedla, že je „zcela obezřetné zpochybňovat neomylnost Federálního rezervního systému při kalibraci nabídky peněz na potřeby ekonomiky“, připomíná Bloomberg.

Pátá na řadě

Trump se snaží najít pro Fed kandidáty, kteří budou přijatelní pro senátory. Ti totiž hlasují o tom, zda je doporučí jako kandidáty. Poté je ještě ve funkci kontrasignuje. Trump už jmenoval pro dvě volná místa čtyři lidi. Žádný z nich ale přes Senát neprošel. Ten navíc vznesl otázky ohledně  prověřování a výběru kandidátů Bílého domu pro Fed.

Konzervativní ekonom Stephen Moore byl 2. května posledním zamítnutým kandidátem pro Fed. Následoval tak podnikatele Hermana Caina a ekonomku Nellie Liangovou (vzdala sama) a univerzitního profesora Marvina Goodfrienda.

A to Liangová už šéfovala oddělení Fedu, které má na starosti politiku a výzkum v oblasti finanční stability, což byl útvar vytvořený po finanční krizi v roce 2008 bývalým předsedou rady guvernérů Benem Bernankem.

(rek)

Další z kategorie Centrální banky