Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Okénko Žanety Jelenové
Americká centrální banka nechala úrokové sazby beze změny

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) včera podle očekávání nechal úrokové sazby beze změny. Signalizoval ale, že hodlá nadále reagovat na silný růst americké ekonomiky zvyšováním sazeb, což se očekává už na příštím, prosincovém zasedání. Základní úrok v USA nyní zůstává v pásmu 2,00 až 2,25 procenta.

Fed v prohlášení zveřejněném po dvoudenním zasedání Výboru pro operace na otevřeném trhu označil americkou ekonomiku za robustní. Foto: iStock

Fed v prohlášení zveřejněném po dvoudenním zasedání Výboru pro operace na otevřeném trhu (FOMC) označil americkou ekonomiku za robustní se zdravým růstem pracovních příležitostí, nízkou nezaměstnaností a solidními spotřebitelskými výdaji. Inflace se pohybuje poblíž dvouprocentního cíle centrální banky.

„Trh práce nadále sílí a ekonomická aktivita roste silným tempem,“ uvedl Fed.

Navzdory obchodní válce s klíčovými partnery, slabším firemním investicím a zpomalení na trhu s byty Fed vyjádřil důvěru v odolnost domácí ekonomiky.

Aby udržel inflaci pod kontrolou, na příští rok plánuje zvýšit základní úrokovou sazbu třikrát, zatímco letos to zřejmě učiní čtyřikrát.

Členové výboru ale také diskutovali o tom, zda ekonomika dospěla k maximu svých možností, když stimuly v podobě daňové reformy a zvýšení federálních výdajů se začínají vytrácet. Včerejší rozhodnutí nechat základní úroky beze změn bylo jednomyslné.

(ČTK)