Návrh rozpočtu, který vypracovalo ministerstvo financí na příští rok počítal s příjmy 2,086 bilionu korun a výdaji 2,316 bilionu korun. Vláda může parametry upravit, je tedy pravděpodobné, že výdaje budou o deset miliard korun vyšší. Původní návrh počítal se zvýšením výdajů ve většině rozpočtových kapitol, mezi výjimky patřila ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo průmyslu a obchodu. Zatím není jasné, nakolik se návrh při jednání mezi koaličními stranami a jednotlivými ministry změnil.
Proti letošnímu roku návrh rozpočtu na příští rok počítá s růstem kapitálových výdajů o 35,9 procenta na 250,8 miliardy korun. Investice státu budou podle ministerstva financí směřovat především do dopravní infrastruktury, když kapitálové výdaje ministerstva dopravy jsou plánovány na 91,5 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 49,2 miliardy korun.
Návrh rozpočtu počítá rovněž se zvýšením výdajů na důchody a sociální dávky. Na penze by mělo jít příští rok 699,8 miliardy korun, o 10,1 miliardy korun víc než letos. Zdvojnásobují se výdaje na dávky hmotné nouze z nynějších 7,5 miliardy korun na 15,9 miliardy korun. Do podpor v nezaměstnanosti by mohlo putovat 12 miliard korun, letos je to 10,1 miliardy. Na rekvalifikace a opatření na podporu zaměstnanosti se počítá s částkou 4,5 miliardy korun, letos je to zhruba třetina.
Vláda musí návrh rozpočtu na příští rok do konce září odeslat Sněmovně. Poslanci by ho měli v prvním čtení, kdy se vyjadřují k celkovým příjmům, výdajům a saldu, rozhodovat 23. října. Závěrečné schvalování rozpočtu bývá zpravidla na programu v prosinci, následně normu musí podepsat prezident. Senát se k rozpočtu nevyjadřuje. Pokud zákon o státním rozpočtu nevyjde ve Sbírce zákonů do konce roku, bude muset stát hospodařit v rozpočtovém provizoriu.
Vláda by dnes měla projednat také novelizaci letošního státního rozpočtu. Stanjura navrhuje zvýšení schodku na 282 miliard korun. Dodatečných 30 miliard korun přitom označil za horní hranici očekávaných výdajů spojených s odstraňováním škod po povodních. Pokud budou skutečné výdaje nižší, bude nižší i letošní deficit. Novelu letošního rozpočtu by podle Stanjury měla Sněmovna schvalovat ve stavu legislativní nouze, aby bylo možné peníze co nejrychleji využít. O proceduře schvalování už předběžně jednal s opozicí, hlasování očekává v říjnu.
(ČTK)