Zlato (oz) / USD
2 505,36
0,11 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V červenci na PC nejvíc útočily špionské programy v čele s Agentem Tesla

V červenci na počítače českých uživatelů nejvíce útočily škodlivé programy, které kradou přihlašovací údaje. Vede Agent Tesla, který stál za 12 procenty všech incidentů, následuje Formbook s téměř 11 procenty a Agent.AES s podílem 8,5 procenta. Uvedla to dnes bezpečnostní firma Eset.

virus
V červenci na počítače českých uživatelů nejvíce útočily škodlivé programy, které kradou přihlašovací údaje. Foto: iStock

Přestože spyware Agent Tesla neměl v červenci tak výraznou útočnou kampaň jako v předešlém měsíci, stále zůstává v Česku největší kybernetickou hrozbou. Uživatelé a uživatelky se mohli tentokrát setkat především s globálními útoky a čeština se v překladech názvů nebezpečných příloh objevila spíše okrajově. Bezpečnostní experti nabádají k opatrnosti při práci s elektronickou poštou a upozorňují na trend, kdy útočníci mohou šířit programy kradoucí citlivé informace i prostřednictvím napodobenin známých aplikací, včetně nástrojů AI.

„Agent Tesla sice zůstává hrozbou číslo jedna pro české uživatele a uživatelky, masivní útočnou kampaň ze začátku léta v červenci ale nezopakoval. Můžeme říct, že červenec byl z tohoto pohledu klidným měsícem. Mezi detekovanými e-mailovými přílohami se sice objevila příloha s českým názvem objednávka, obecně ale vidíme, že útoky byly v červenci opět zacíleny spíše globálně na různé státy. S cíleným útokem na Česko se však ještě setkat můžeme. Je běžné, že útočníci se po výraznější aktivitě na čas opět stáhnou, aby předešlý útok vyhodnotili a investovali do přípravy dalších strategií a metod,“ uvedl vedoucí analytického týmu Esetu Martin Jirkal.

Spyware je škodlivý program, který je určen ke krádeži citlivých informací, například přihlašovacích údajů do uživatelských účtů. Šíří se nejčastěji prostřednictvím e-mailových příloh, které útočníci maskují za různé dokumenty.

Útočníci stejně jako odborníci na marketing připravují své útoky na míru konkrétním cílovým skupinám. Podle poslední pololetní zprávy Esetu se už od konce loňského roku začaly objevovat případy, kdy útočníci maskovali programy pro krádeže informací za nástroje generativní umělé inteligence. Šlo například o napodobeniny služeb Midjourney, Sora nebo Gemini. K jejich šíření využívali také podvodná sdělení na sociálních sítích.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova