Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Téměř 2000 lidí si stále nevyzvedlo peníze ze zrušeného 2. pilíře

Téměř 2000 lidí si stále nevyzvedlo peníze ze zrušeného druhého pilíře penzijního připojištění. Penzijní společnosti počátkem roku 2017 převedly nevypořádané prostředky na finanční úřady a doposud 1915 účastníků tohoto spoření si o ně nepožádalo. Koncem ledna 2020 činil přeplatek celkem 18,82 milionu Kč, sdělilo dnes ČTK Generální finanční ředitelství.

Přeplatky, o které si poplatníci nepožádají, budou v souladu s daňovým řádem po šesti letech od konce roku 2017 převedeny do státního rozpočtu. Foto: iStock

Přestože penzijní společnosti účastníky penzijního spoření písemně obeznámily, že o nevyplacené peníze musí požádat místně příslušný finanční úřad, stále velké množství poplatníků tak neučinilo a počet žádostí o vrácení přeplatku spíše klesá. „Proto jsme se rozhodli, že poplatníky, na které máme kontakt, nyní budou finanční úřady o existenci přeplatku a nutnosti požádat o vrácení informovat i telefonicky a e-mailem,“ uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Přeplatky, o které si poplatníci nepožádají, budou v souladu s daňovým řádem po šesti letech od konce roku 2017 převedeny do státního rozpočtu.

Druhý důchodový pilíř prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS). Od roku 2013 mohli lidé přesměrovat tři procenta odvodů ze státního systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku dvou procent odvodů museli přidat ze svého. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) prosadila jeho zrušení, výplata peněz účastníkům se uskutečnila do konce roku 2016.

O rušení pilíře se vedl mezi zákonodárci spor. Zatímco levice říkala, že druhý pilíř vysává peníze ze státního průběžného financování penzí, které je schodkové, pravice poukazovala na to, že objem peněz v celém důchodovém systému zvyšuje.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova