Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Soutěž na prodej podílu ve šperkařské firmě Soliter stát zrušil

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zrušil soutěž na prodej většinového podílu ve šperkařském a zlatnickém podniku Soliter z Jablonce nad Nisou. Chtěl za něj utržit přes 100 milionů korun. Důvodem je soudní řízení. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Kamenná prodejna v Liberci. Reprofoto: Soliter.cz

„Na základě konzultace s příslušným soudem jsme se rozhodli výběrové řízení v souladu s podmínkami zrušit. Zároveň jsme obdrželi předběžné opatření ústavního soudu, který v předmětné trestní věci bude rozhodovat,“ uvedl Ležatka.

ÚZSVM chtěl v soutěži prodat 50,7 procenta akcií firmy, které získal jako majetek zabraný v trestním řízení. Většinový podíl měl v jabloneckém podniku někdejší obchodník s cennými papíry, firma KTP Quantum. Akcie byly zajištěné v souvislosti s trestním stíháním dvou bývalých manažerů KTP, které skončilo před čtyřmi lety na základě amnestijního rozhodnutí exprezidenta Klause. V kauze figurovali Karel Takáč a Oldřich Bakus. Oba podle původní obžaloby od března 2000 do března 2002 nabízeli zhodnocení vkladů, závazky ale nesplnili. Podařilo se jim tak od klientů vylákat 1,3 miliardy korun, z nichž uhradili pouze 300 milionů.

Výběrové řízení na prodej většinového podílu vyhlásil ÚZSVM podruhé, napoprvé o akcie jablonecké firmy za 113 milionů korun nikdo neprojevil zájem. Pro další kolo úřad minimální cenu snížil zhruba o deset procent na 103,387 milionu korun.

Soliter s více než stoletou historií patří mezi tradiční české výrobce zlatých a stříbrných šperků. Nabízí téměř 4000 vzorů zlatých a přes 6000 vzorů stříbrných šperků. Poslední známé výsledky hospodaření jablonecké firmy jsou z roku 2015, kdy Soliter zaměstnával 108 lidí. Výnosy tehdy dosáhly skoro 180 milionů korun a firma skončila v účetní ztrátě zhruba 300 000 korun. O tuto částku snížila stav nerozděleného zisku, na 88,3 milionu korun.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova