Zlato (oz) / USD
2 340,41
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Společné finanční produkty využívá 51 procent českých párů

Společné finanční produkty, jako účty nebo spoření, využívá 51 procent českých párů, podíl je větší u sezdaných párů. Většinou si ale lidé i při využívání společných účtů vedle nich ponechávají i své osobní. Společný účet si do budoucna vůbec neplánuje založit 35 procent manželských či partnerských párů. Vyplývá to z průzkumu, který zpracovala agentura Ipsos pro Partners Banku a jehož výsledky má ČTK k dispozici.

ruce, karta
Společný účet je zpravidla veden na jednoho z partnerů a druhý má pouze dispoziční práva omezená majitelem účtu. Foto: iStock

Některou z forem společných financí má 61 procent manželských párů a 46 procent partnerských párů. Jen jeden společný účet, na který ukládají všechny společné finance, má 15 procent sezdaných a 10,6 procenta nesezdaných párů žijících ve společné domácnosti, ukázal průzkum. Většinou si manželé či partneři udržují i své osobní účty.

Společný účet je zpravidla veden na jednoho z partnerů a druhý má pouze dispoziční práva omezená majitelem účtu. „To představuje obrovské riziko v případě nečekaných životních situací, jako je například úmrtí jednoho z partnerů, kdy se mohou společné peníze pro disponenta dočasně zcela zablokovat,“ uvedl generální ředitel Partners Banky Marek Ditz.

Čtyři pětiny párů, které mají společné finance, je využívají především na pokrytí běžných výdajů jako jsou nájem, provoz domácnosti, účty za energie či nákupy potravin. Dovolené, výlety či zábavu platí ze společného účtu polovina domácností, společné investice využívá pětina párů, vyplývá z průzkumu.

Průzkum také ukázal na generační rozdíl v tom, jakým dílem si partneři dělí společné náklady. Zatímco u lidí mezi 36 a 65 lety častěji volí dělení nákladů rovným dílem, partneři do 36 let častěji rozdělují náklady poměrně podle výše svých příjmů.

Průzkum se uskutečnil ve druhé polovině dubna na reprezentativním vzorku 1050 respondentů ve věku 18 až 65 let. Respondenti pocházeli ze všech krajů České republiky.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova