Zlato (oz) / USD
1 915,86
0,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum MF: Češi jsou na tom při výpočtu úroků hůře než dříve

V případě výpočtu jednoduchých početních příkladů týkajících se úročení nebo spočítání výnosu jsou výsledky průzkumu finanční gramotnosti provedené ministerstvem financí v letošním roce horší než v letech 2010 a 2015. Například jen polovina Čechů rozumí aplikaci úrokové sazby u vkladu na spořicím účtu, když dokázala spočítat, kolik bude výnos z tisícikoruny při ročním úroku dvě procenta. V roce 2015 to bylo 58 procent respondentů.

Jen polovina Čechů rozumí aplikaci úrokové sazby u vkladu na spořicím účtu, když dokázala spočítat, kolik bude výnos z tisícikoruny při ročním úroku dvě procenta. Foto: Pixabay

Průzkum pro ministerstvo financí uskutečnila v lednu 2020 společnost ppm factum research mezi 1003 respondenty. MF částečné výsledky průzkumu dnes zveřejnilo na internetu. Jde o součást pravidelného průzkum v zemích OECD (2010, 2015, 2020).

„Co se týče jednoduchých početních příkladů, jedná se o jedinou ucelenější oblast, kde jsou výsledky roku 2020 horší než výsledky z roku 2010 nebo 2015. I ve světle těchto výsledků je z pohledu finančního vzdělávání jednoznačné, že matematika je pro finanční gramotnost zásadní,“ uvedlo MF.

Zároveň se podle průzkumu zvýšil z 21 procent v roce 2015 na 32 procent letos podíl lidí, kteří si smlouvu odnesou domů a prostudují ji, případně se před jejím podpisem s někým poradí. Naopak se snížil počet lidí, kteří si smlouvu před jejím podpisem řádně neprostudují. Těch je 27 procent. Vůbec si smlouvu nepřečtou čtyři procenta lidí, protože mají důvěru v protistranu, že je vše v pořádku. Jedno procento Čechů pak smlouvu podepíše i v případě pochybností.

Dále dvě třetiny Čechů podle průzkumu vědí, co to je osobní bankrot. Mezi těmi, kteří nevědí nebo se mylně domnívají, že jde o zaplacení dluhů státem, jsou lidé mladší 30 let, lidé s nižším vzděláním, senioři, lidé s nejnižšími příjmy a osoby s nízkou úrovní finančních znalostí a ekonomické zodpovědnosti.

Část získaných údajů z průzkumu využije Mezinárodní síť finančního vzdělávání (International Network on Financial Education) při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj pro mezinárodní srovnání úrovně finanční gramotnosti dospělých. MF zveřejňuje postupně dílčí výsledky průzkumu a na konci června představí souhrnné výsledky včetně mezinárodního srovnání.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova