Zlato (oz) / USD
2 697,45
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průmysl i obchod skončily hůř, než se čekalo. Stavebnictví v útlumu

Průmyslová výroba v Česku v srpnu meziročně zrychlila pokles, stavebnictví pokračovalo v nevýrazných výkonech a výsledek zahraničního obchodu za srpen skončil hůř, než se očekávalo. Podle dnešních dat Českého statistického úřadu průmyslový výroba zrychlila meziroční pokles na 5,5 procenta z červencových pěti procent, stavebnictví zpomalilo propad jen mírně na 9,7 procenta, jeho výkon se snižuje už šest měsíců za sebou, a přebytek zahraničního obchodu v srpnu meziročně klesl na 7,6 miliardy korun.

Pro stavebnictví očekávají analytici letošní pokles o pět až osm procent. Výrazné oživení se v nejbližších měsících nedá očekávat. Foto: Pixabay

Výsledek průmyslové výroby sice podle analytiků oslovených ČTK nepříjemně překvapil, ale nelze z toho podle nich dělat výrazné závěry. Letní měsíce jsou totiž méně vypovídající o stavu průmyslové výroby, mimo jiné kvůli dovoleným. „Pokračoval pokles zakázek a o více než čtyři procenta v porovnání s minulým rokem klesl i počet zaměstnanců,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o téměř deset procent. Zahraniční zakázky klesly o 11,1 procenta, tuzemské o 6,6 procenta.

Produkce motorových vozidel byla ve srovnání s loňským srpnem nižší o 8,5 procenta. Výroba strojů klesla o 12,5 procenta a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků o 7,5 procenta. Naopak o více než deset procent si polepšila výroba oděvů, vyšší bylo také zpracování dřeva a lepší bilance dosáhl rovněž ostatní zpracovatelský průmysl.

Analytik Komerční banky Michal Brožka označil srpnový výsledek za menší negativní překvapení. „Slabší výsledek již dopředu indikovaly horší výsledky průmyslu v Polsku a Německu,“ uvedl. Podle něj zveřejněné indikátory výrobní aktivity ukazují, že průmyslová výroba by v nejbližších měsících měla pokračovat v růstu. Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že další zotavování průmyslu do konce roku ale bude brzdit příchod druhé vlny epidemie. „Za celý letošní rok očekáváme pokles průmyslové výroby o osm až deset procent,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Pro stavebnictví očekávají analytici letošní pokles o pět až osm procent. Výrazné oživení stavebnictví se v nejbližších měsících nedá očekávat. Oboru chybějí zaměstnanci, slabá je jak aktivita soukromého sektoru, tak státu, uvedli. V srpnu se meziročně produkce pozemního stavitelství, tedy výstavba bytů, kanceláří nebo výrobních hal a skladů, snížila o 11,2 procenta a inženýrské stavitelství, které je tvořeno z velké části výstavbou dopravní infrastruktury, kleslo o 6,2 procenta. „Pokračující útlum stavební produkce pravděpodobně souvisí se stále vysokou mírou nejistoty ohledně dalšího vývoje koronavirové pandemie,“ uvedl analytik Komerční banky Martin Gürtler.

Meziroční pokles přebytku zahraničního obchodu o 1,6 miliardy na 7,6 miliardy byl podle analytiků ovlivněn zejména obchodem s motorovými vozidly. Negativně ho poznamenal také vyšší dovoz počítačů a elektroniky. Naopak příznivý vliv měl díky poklesu cen na světových trzích nižší deficit obchodu s ropou, plynem a základními kovy.

Růst výroby aut podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta v srpnu nepokračoval. Meziročně podle něj klesly také registrace automobilů v ČR i u důležitých obchodních partnerů, například v Německu. Horší výsledky obchodu s motorovými vozidly přičítá ekonom Deloitte Václav Franče celozávodní dovolené společnosti Škoda Auto.

Výsledky v závěru roku podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka nepoznamená jen pandemie, ale také americké volby, brexit a přechod k elektromobilitě. „Na druhé straně by mohla exportérům na podzim pomoci slabá koruna,“ dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova